×

نرخ کلیک یا CTR چیست

5/5 - (7 امتیاز)

CTR یا نرخ کلیک یکی از اصطلاحات رایج در سئو می باشد که مخفف از سه کلمه Click Through Rate (درصد کلیک کاربران بر روی صفحه به نسبت تعداد نمایش) می باشد. CTR یکی از اصطلاحات مختلفی است که برای ارتقای رتبه سایت خود باید به آن دقت کنید. جهت مشاهده نرخ کلیک کاربران باید از طریق ابزار گوگل سرچ کنسول استفاده کنید. در گزارش های گوگل impressions و clicks دقیقا مربوط به نرخ کلیک کاربران می باشد.

تعریف CTR در گوگل

نرخ کلیک یا Click through rate ) CTR ) به نسبت کلیک های کاربران به تعداد نمایش لینک در نتایج جست و جو ها می گویند. مثلا یک وب سایت در نتایج گوگل 2000 بار ظاهر شده و تعداد کلیک روی لینک آن 200 بار بوده است؛  پس در نتیجه CTR آن می شود 20 درصد. به این معنی که 20 درصد از کاربران روی لینک این وب سایت کلیک کرده اند.

فرمول محاسبه CTR : تعداد کلیک ÷ تعدا نمایش  = Click-through rate

 

 تاثیر نرخ کلیک بر سئو و رتبه های گوگل

گوگل نتایج را بر حسب رفتار کاربران تغییر می دهد و CTR هم تاثیر زیادی در رتبه ی وب سایت شما دارد. بالا بودن رتبه سایت تان به این معنی ست که شما برای پاسخ کاربر نتیجه ی مناسبی بوده اید؛ پس به شما رتبه ی خوبی می دهد. اگر تازه وب سایت تان را ایجاد کرده اید و خیلی معروف نیستید، برندینگ و تبلیغات می تواند تاثیر مثبتی روی CTR و سئو سایت داشته باشد.

حتما بخوانید : تاثیر برند سازی بر سئو سایت

افزایش نرخ کلیک یا CTR

کاربر با سرچ در گوگل نتایج زیادی را از گوگل دریافت میکند و با توجه به موارد مختلفی لینک های مورد نظر خود را انتخاب میکند. بنابراین بعد از اینکه شما در سئوی وب سایت در کلمه کلیدی مورد نظرتون موفق شدید نتیجه مطلوبی کسب کنید در نهایت این کاربر است که وب سایت های مورد نظر خود را انتخاب می کند.

عنوان صفحه در نتایح گوگل

مهمترین بخشی که کاربران در نتایج گوگل مشاهده می کنند عنوان هر مطلب است. عنوان مطلب توسط تگ title به گوگل معرفی میشود. عمدتا کاربران صرفا عنوان صفحه را مشاده می کنند و تصمیم میگیرند مطلب پاسخ گوی نیازشان می باشد یا خیر. بنابراین عنوان صفحه اولا باید متناسب با کلمه کلیدی انتخاب شده باشد و در صورت امکان عنوانی جذاب برای کاربر باشد.

توضیحات متا در نتایج گوگل

توضیحات متا دقیقا زیر عنوان با فونتی کوچک تر برای کاربران نمایش داده میشود. و همچنین باید توضیح مختصری از کل مطلب ارائه شده باشد. کاربر بعد از انتخاب تگ عنوان در صورتی که نیاز به توضیحات بیشتری در مورد محتوای صفحه داشته باشد متای صفحه را مطالعه می کند.

لزوما هدفتان جذب کاربر به وبسایت نباشد که باعث نوشتن مطالب صرفا تبلیغاتی و نامرتبط به متن در عنوان و متا باشد چرا که نیاز کاربر مشخص است اگر با ورود به وبسایت شما نتواند نیاز خود را پیدا کند از سایت شما خارج میشود و نرخ پرش سایت شما افزایش پیدا میکند.

نشانه گذاری استاندارد یا Schema

نشانه گذاری ها اطلاعات تکمیلی هستند که گوگل به کاربران نمایش میدهد. اطلاعاتی مانند نمایش محصول، معرفی فرد، نمایش محل، رویداد، خلاصه مطلب و … از انواع Schema ها هستند. معروفترین اسکیما در حال حاضر امتیاز مطلب می باشد که امتیاز میانگین و تعداد امتیاز دهندگان را به کاربر نمایش میدهد.

 

تجربه کاربری یا ux چه تاثیری بر CTR دارد ؟

یکی دیگر از عواملی که نرخ کلیک و رتبه ی شما را افزایش می دهد، اهمیت دادن به تجربه ی کاربر و جلب رضایت کاربر است. مثلا کاربری موضوع مورد نظر خود را جست و جو کرده و در نتیجه با سایتی جامع و کامل مواجه می شود که به تمام سوالات او پاسخ داده است. درمقابل با سایت دیگری مواجه می شوید که هیچ ارتباطی با موضوع شما نداشته و با ترفند سئو کلاه سیاه به موفقیت رسیده و رتبه ی خوبی کسب کرده است. پس شما از آن سایت خارج می شوید و در نتیجه بانس ریت سایت یا نرخ پرش بالا می رود.

و حتی اگر بار دیگر هم با آن دو سایت مواجه شوید، مطمئنا آن سایت معتبر و جامع و کامل را انتخاب می کنید. گوگل این رفتار های شما را درک خواهد کرد و برای آن اهمیت بسیاری قائل است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید مقاله این سایت را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.