×

AMP چیست و چه تاثیری بر سئو دارد ؟

5/5 - (1 امتیاز)

شاید تا به حال اصطلاح Accelerated Mobile pages را شنیده باشید. امروز میخواهیم بررسی کنیم AMP چیست و طراحی نسخه AMP چه تاثیری بر سئو دارد.

همانطور که می دانید بسیاری از کاربران فضای وب، از گوشی های همراه استفاده می کنند که سبب شده سیل توجهات هرچه بیشتر به سمت بهینه سازی برای این دیوایس ها برود.

طراحی AMP چیست ؟

AMP یک ابتکار Open source است که توسط گوگل پشتیبانی می شود و به توسعه دهندگان و طراحان اجازه می دهد صفحاتی مختص به موبایل طراحی کنند که در نتیجه سبب افزایش سرعت بارگذاری این صفحات برای کاربران می شود.

می توان به زبان ساده تر گفت AMP راه حلی برای افزایش سرعت سایت در گوشی های هوشمند است.

 

گوگل در سال ۲۰۱۶ غیرمستقیم اعلام کرد که AMP از عوامل تاثیرگذار در SEO است به گونه ای که صفحات تحت پشتیبانی AMP در نتایج گوگل، با علامت صاعقه کوچکی از دیگر لینک ها متمایز شده بودند. اما اخیرا طبق ضوابط جدید گوگل که در می سال ۲۰۲۰ اعلام شدند، این علامت حذف شد و این ابتکار هر چند که از عوامل تاثیرگذار در سئو است اما دیگر از شرایط رتبه برتر شدن نیست.

AMP چگونه ساخته شد ؟‌

AMP اساسا HTML5 است. شکل ساده ای از کدنویسی که به ناشران اجازه می دهد صفحاتی با سرعت بارگذاری بالاتری را تولید کنند که در نتیجه سبب کاهش نرخ پرش ( Bounce Rate ) سایت شما می شود.

راز سرعت AMP قدرت گرفتن از JavaScript است. همچنین این حقیقت که طراحی قاب و ساختار نیز به دلیل استفاده از CSS3 می تواند کاملا سفارشی و شخصی سازی شده باشد نیز کم تاثیر نیست. و صد البته Cache شدن صفحات نیز بسیار حائز اهمیت است.

نحوه تاثیرگذاری AMP بر سئو

اگرچه که این ابتکار منحصرا یک فاکتور برای موتورهای جستجو نیست، اما با افزایش سرعت، سبب می شود که رتبه های بهتری در گوگل کسب کنید. اگر سرعت وب سایت شما در حد مطلوب نیست، اینجاست که AMP بر سئوی سایت شما تاثیر می گذارد.

ممکن است شما در رتبه بندی محتوایی با کیفیت یکسان نسبت به سایت دیگری داشته باشید، اما سرعت بارگذاری محتوای شما، که مستقیما در تجربه ی کاربری تاثیرگذار است، تعیین کننده پیشی گرفتن یا نگرفتن سایت شما از رقیب می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.