×

افزایش ترافیک از Google Discover

5/5 - (3 امتیاز)

در تعریفی ساده می توان گوگل دیسکاور (Google Discover) را به اکسپلور اینستاگرام تشبیه کرد. حتی در گذشته با نام Google feed شناخته می شد. این فید محتوایی است که توسط خود گوگل و بر پایه جستجوهای قبلی کاربران ایجاد می شود. همچنین موقعیت مکانی، زبان و سایر فاکتورها در محتواها با موضوع مشابه را به کاربران ارائه می نماید. گوگل سرویس دیسکاور این امکان را در اختیار مخاطب قرار می دهد تا بدون نیاز به سرچ و تنها بر اساس آنالیز و پیش بینی رفتار او، محتواهای بروزتر و جالب تری را در در اختیار داشته باشد.

خوشبختانه Google Discover بر روی همه انواع تلفن های همراه، اپلیکیشن های گوگل بر روی دیوایس ها و همچنین وبسایت google.com بر روی کلیه مرورگرهای موبایل در دسترس است.

جالب است بدانید در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار این سرویس در گوگل معرفی شد که در آن زمان Google Now نامیده می شد. عملکرد گوگل Now به گونه ای بود که کاربران ملزم به وارد کردن عبارت مورد جستجوی خود برای مشاهده محتواها نبودند. بلکه فید اصلی برنامه دارای چیدمانی متنی بود که عناوین، عکس های تصادفی و توضیحات متا را دقیقا مشابه با نتایج جستجو در گوگل دسکتاپ به کاربران نمایش می داد.

البته این قابلیت گوگل در سال های بعد از آن حذف و به Snapshot دستیار گوگل انتقال داده شد. در ادامه Google Discover در سال ۲۰۲۱ به عنوان ویژگی جدید موتور جستجوگر گوگل معرفی گردید.

نحوه عملکرد گوگل دیسکاور چگونه است؟

در اینترنت بی نهایت اطلاعات و دیتا وجود دارد که گوگل به آنها دسترسی دارد. بنابراین موتور جستجوی گوگل با شناخت کاربران و مخاطبین خود و آنالیز رفتار آنها بر حسب جستجو هایی که در گذشته انجام داده اند. به اطلاعات مفیدی در خصوص علاقه مندی ها و موضوعات مورد دغدغه آنان دست پیدا می کند. در نهایت با شناخت رفتار مخاطب اقدام به ارائه محتواهای مفید و مرتبط اختصاصی برای کاربرانش می نماید. مکانیسم عملکرد گوگل دیسکاور بر اساس فیلتر کردن محتوا مطابق با نوع نیاز و علاقه مندی های کاربر است.

در واقع گوگل فید شخصی سازی شده ای را برای کاربران خود به نمایش می گذارد تا بتوانند محتوای مورد علاقه خود را راحت تر دریافت کنند.

Google Discover نحوه عملکرد

مکانیسم عملکرد

جهت انتخاب و تعیین این محتوای شخصی سازی شده، گوگل دو مکانیزم اصلی را مورد استفاده قرار می دهد:

  1. استفاده ازگوگل News AI/ML و بر اساس دیدگاه های مختلف ارائه شده توسط کاربران در خصوص آخرین اخبار
  2. استفاده ازTopic Layer در  Knowledge Graph که علاقه مندی های کاربر را در طول زمان گذشته تا به حال آنالیز می نماید.

کاربرد گزینه Follow

این گزینه در دیسکاور گوگل این امکان را به کاربر می دهد که بتواند وبسایت مورد نظر خود را پیوسته دنبال نماید. در نتیجه خواهد توانست آخرین آپدیت های آن وبسایت را در بخش Following مرورگر کروم خود مشاهده نماید. این گزینه در حال حاضر تنها برای کاربران کشور امریکا و به زبان انگلیسی فعال است. آن هم برای کاربران دستگاه های هوشمند با سیستم عامل های اندروید.

چطور ترافیک ورودی از Google Discover را افزایش دهیم؟

خوشبختانه راهکارهایی وجود دارد که می توانید از فضای فید گوگل یا همان موقعیت گوگل دیسکاور برای افزایش ترافیک ورودی وبسایت خود استفاده کنید. بدین ترتیب بازدید وبسایت شما به طور چشمگیری افزایش خواهد داشت. با توجه به اینکه گوگل قصد دارد بیش از پیش نسبت به شناخت کاربران خود اقدام نماید و در قالب یک ابتکار جدید نوع جستجو ها را برای مخاطبین خود به صورت اختصاصی به روز رسانی کند. می توان از این فرصت عالی برای بهبود رتبه وبسایت و افزایش ترافیک خود استفاده کنید.

در این فضای فید دیگر لازم نیست کاربران به جستجوی نتایج مورد نظر خود از طریق سرچ در گوگل بپردازند. بلکه به صورت خودکار از طریق سیستم عامل موبایل های خود اعم از اندروید یا IOS در صفحه اصلی Google.com محتواهای مرتبط با موضوعات مورد علاقه خود را خواهند دید.

افزایش ترافیک از Google Discover

این فرآیند توسط گوگل با هدف کشف محتواهای برتر، شناخت رقبا، جایگزین شدن با شبکه های اجتماعی محبوب نظیر فیسبوک و اینستاگرام و جلب رضایت حداکثر مخاطبان راه اندازی شده است. بدین ترتیب در سایر پلتفرم ها با صرف وقت کمتر توسط کاربران، هزینه کمتری نیز صرف تبلیغات می شود که به طور مستقیم به نفع کاربر و گوگل خواهد بود.

با در نظر گرفتن این موضوع که گوگل دسترسی کامل تر و بهتری به اطلاعات واقعی کاربران خود دارد، برای نمایش محتوای مفید و مرتبط به مخاطبان، امتیاز بیشتری نسبت به سایر پلتفرم های اجتماعی در اختیار دارد. پلتفرم های پر کاربرد و شبکه های اجتماعی محبوب نظیر فیسبوک یا اینستاگرام به منظور سنجش علاقه مندی کاربران، تنها به معیار های تعاملی دسترسی دارند. بنابراین شناخت کافی از مخاطب خود ندارند.

تاثیر ورود به سرویس دیسکاور بر سئو سایت

با وجود آنکه اکثر صاحبین مشاغل و وب سایت ها از اهمیت تولید محتوای اصولی و سئو وبسایت خود آگاه هستند. اما کماکان از تاثیری که این قابلیت گوگل بر سئو سایتشان دارد، غافلند. دلیل اهمیت قرار گرفتن در این بخش برای سئو سایت آن است که بر اساس سابقه سرچی که کاربران انجام می دهند، فید دیسکاور به نمایش محتواها می پردازد. بنابراین به کاربران آن چیزی را نمایش می دهد که در گذشته نشان داده اند که به آن علاقه مند هستند.

پس دیسکاور در واقع از بخش های مهم استراتژیک تولید محتوا برای وبسایت شماست که نباید از آن غافل شوید. بدین ترتیب و به کمک آمار و ارقام مربوطه می توانید در سرچ کنسول عملکرد محتوای خود را رصد کنید و برای بهینه سازی آن ایده بگیرید. نهایتا این موضوع به بهبود رتبه های سایت شما در گوگل منتهی خواهد شد.

حتما بخوانید: تاثیر محتوا در سئو سایت 

محتواهایی که در فید قرار می گیرند

محتواهایی که در فید دیسکاور نمایش داده می شوند به سه دسته کلی محتواهای خبری، موضوعات ترند و محتواهای همیشه سبز تقیسیم بندی می شوند. اخبار همواره جزو موضوعات مورد علاقه اکثر مخاطبان گوگل است که به طور پیوسته آن را دنبال می کنند. به خصوص اگر در مورد اتفاقات روز باشد که در حال اتفاق اقتادن هستند.

قرار گرفتن در فید دیسکاور گوگل

موضوعات ترند نیز شامل موضوعات پر جستجویی می شوند که در یک بازه زمانی مورد توجه افراد زیادی در جامعه قرار گرفته اند. بطور مثال یک فیلم پر فروش یا یک نوع مد و یا حتی یک سلبریتی معروف. در خصوص محتواهای همیشه سبز باید بدانید که موضوعاتی که عمومیت زیادی دارند و همیشه سرچ می شوند از نظر گوگل در این دسته جای می گیرند. علاوه بر این سه نوع محتوا سایر مواردی که عموما در فید قرار می گیرند عبارتند از:

  • مقالات و وبلاگ‌ها
  • ویدیوها
  • رویدادهای زنده نظیر مسابقات مهم ورزشی و …
  • تبلیغات

مزایای قرار گرفتن در گوگل دیسکاور

در نگاه اول این قابلیت گوگل بسیار کاربردی، جذاب و مفید به نظر می رسد. اما محدودیت هایی نیز دارد. بطور مثال تنها محدود بر برنامه است و جایگزینی برای جستجو در موتورهای سرچ به خصوص گوگل نیست. اما در حال حاضر بهترین راه برای دیده شدن و رساندن محتوای وبسایتتان به دست مخاطب در میان رقبا، انتشار وبلاگ ها و مقالات مفید و جذاب می باشد. همچنین تولید محتوای مفید مبتنی بر عکس و ویدیو های آموزشی و کاربردی که همواره بر سئو سایت شما تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

بنابراین توصیه می کنیم در کنار در نظر گرفتن استراتژی های روتین برای بهبود رتبه های سایت خود در گوگل، بر روی گوگل دیسکاور نیز تمرکز کنید. زیرا روش هایی وجود دارند که احتمال ورود محتوای شما به Google Discover را افزایش می دهند. در نتیجه می توانند موجب بهینه شده سئو سایت شما هم بشوند.

نحوه ورود به گوگل دیسکاور

چطور محتوای خود را وارد گوگل دیسکاور کنیم؟

یک راهکار موثر، تولید محتوا بر اساس رعایت فاکتورهای جذابیت برای کاربر، مفید و کاربردی بودن آن و پاسخ به همه سوالات مخاطب در مورد یک موضوع خاص است. بنابراین بهتر است در محتواهای خود بیش از پیش از عکس های مرتبط، فیلم های آموزشی یا سرگرم کننده با موضوعات جذاب، همچنین پادکست و … استفاده کنید. بطور کلی استراتژی شما برای قرار گرفتن در Discover گوگل بایستی شامل اقدامات زیر باشد:

  1. استفاده از عکس و فیلم های مرتبط و جذاب در طول محتوا (هر چه بیشتر و با کیفیت تر، بهتر!)
  2. ساخت محتواهای بروز و ترند و البته غیر زرد
  3. آپدیت اطلاعات شخصی و دنبال کردن جدید ترین دستورالعمل‌ های Google News
  4. اطمینان از موبایل فرندلی بودن سایت و محتوای شما

استراتژی های موثر

تا حد امکان سعی کنید محتوای شما بر اساس موضوعات روز و ترند ساخته شود و در عین حال محتوای زرد نباشد. بهتر است اطلاعات خود را در خصوص دستور العامل های Google News مدام به روز رسانی کنید. همچنین قالب اصلی سایت، محتواها و عکس و فیلم های خود را برای تلفن های همراه بهینه سازی کنید.

در حاشیه موضوعات اصلی سایت خود، مقالات و وبلاگ های مرتبط بسازید و از آنها به مطلب اصلی لینک دهید. اما همواره مهمترین کاری که می توانید انجام دهید تا در گوگل دیسکاور حضور پیدا کنید، نهایتا تولید محتوایی با کیفیت و مرتبط با موضوع اصلی و هدف فعالیت شما و در عین حال جستجوی مخاطب است.

به یاد داشته باشید قابلیت Google Discover بر مبنای رفتار و جستجوهای گذشته مخاطب تصمیم گیری می نماید. بنابراین این ابزار محتواهایی را به مخاطب نمایش می دهد که با جستجوهای قبلی او مرتبط باشند. به همین دلیل توصیه می کنیم حتما لینک سازی داخلی را در صفحات سایت خود فراموش نکنید تا به گوگل نشان دهید کدام محتواها با یکدیگر مرتبط هستند. بدین ترتیب چنانچه یک کاربر بر روی صفحه ۱ شما در نتایج ارگانیک کلیک نماید، احتمال بالایی وجود خواهد داشت که صفحه ۲ شما را نیز در فید Discover خود مشاهده نماید.

مشاهده ترافیک سایت در دیسکاور

از کجا ترافیک گوگل دیسکاور سایت خود را مشاهده کنیم؟

برای اینکار می توانید وارد سرچ کنسول گوگل شوید و به راحتی میزان ترافیک سرویس خود را مشاهده کنید. زمانی که بازدید محتوای مورد نظر در سایت شما به حد مشخصی رسیده باشد، آن را در بخشی از سرچ کنسول که نتایج محتوای شما در دیسکاور را نشان می دهد خواهید دید. در این قسمت همانند سایر نتایج جستجوی گوگل، نی توانید تعدا کل کلیک ها، CTR، لیست صفحاتی که در دیسکاور نمایش داده شده اند را به همراه تعداد نمایش های آن مشاهده کنید.

ورود به گوگل دیسکاور

چنانچه این بخش در سرچ کنسول وبسایت شما مشاهده نشود.، نشان دهنده آن است که بازید محتوای مورد نظر شما در گوگل دیسکاور صفر بوده است. البته در مواردی که این میزان بازدید بسیار اندک باشد نیز در سرچ کنسول نمایش داده نمی شود. این موضوع به تنهایی نشان دهنده کیفیت پائین یا ضعف در محتوای شما نیست. کافی است به تولید محتوای اصولی و با کیفیت ادامه دهید تا نتیجه را دیر یا زود مشاهده کنید.

منبع : Google


حتما بخوانید: ۱۹ تکنیک سئو برای رشد قطعی سایت

سوالات متداول

در سرویس دیسکاور، گوگل بر مبنای سابقه جستجو های کاربران که از طریق وب، برنامه ها و اطلاعات موقعیت مکانی او به دست آورده است، محتواهای مرتبط را در فید پیشنهاد می دهد.
ماهیت Google Discover بطور کلی با Google Search متفاوت و کارکرد آنها مجزا از یکدیگر است. محتواهای موجود در فید گوگل دیسکاور بر مبنای علایق کاربران به مطالبی که قبلا بیشتر سرچ کرده اند نمایش داده می شود. درست همانند اکسپلور در اینستاگرام. اما سرچ گوگل بر مبنای کلمات و نتایجی که کاربر آن را سرچ نموده است نتایجی مرتبط را به نمایش در می آورد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *