×

گوگل ترندز چیست | آموزش و معرفی Google Trends

4.9/5 - (14 امتیاز)

گوگل ترندز | Google trends یکی از مهم ترین ابزار های سئو سایت و بهینه سازی سایت میباشد. گوگل ترندز مانند یک چاقوی همه کاره برای متخصصین سئو محسوب میشود. اگر میخواهیدکه تنها از یک ابزار برای بازاریابی اینترنتی خود استفاده کنید، این ابزار رایگان گوگل، بهترین گزینه خواهد بود.

google trends چیست

 

آموزش روش کار با گوگل ترندز

برای جست و جو در گوگل ترندز، شما امکان این را داریدکه چهار متغیر یا چهار پارامتر رابرای جستو جوی خود تنظیم کنید.

موقعیت مکانی : یک کشور رابه طور دلخواه انتخاب کنید ؛ شما حتی میتوانید ایران راهم انتخاب کنید.

بازه زمانی : یک بازه زمانی مشخصی راانتخاب کنید.

زمینه ها : هنر و سرگرمی- زیبایی و تناسب اندام – رایانه و الکترونیک – مالی – بازی ها – غذاها و نوشیدنی – سرگرمی ها – . غیره.
همچنین چند واژه ی جستو جو شده رابا هم مقایسه کنید و یا آن ها رادر یک گروه قرار دهید. درهر گروه 25 واژه ی جست و جو شده قرار میگیرد. مثلا:

گروه یک: خودکار+ مداد+ کاغذ
گروه دو: منگنه + نوار چسب + خط کش
گروه سه: پاک کن+ گیره کاغذ
با علامت +  به گوگل بگوییدکه دوست دارید جست و جو یتان شامل پاک کن یا گیره کاغذ باشد.

گوگل ترندز میتواند جستو جو های به روز و نمودار های برتر را در گوگل ترندز نمایش دهد. در چنین شرایطی جست و جوهای برتر روز و محبوب ترین جستو جوها را با طبقه بندی دقیقی در اختیار داشته باشید. این اطلاعات بسیار جالب و مفید هستند، اما باید بدانیدکه چگونه از آن ها استفاده کنید. اکنون بیایید ببینیم چگونه با این اطلاعات میتوانید سئوی سایت را بهینه کردن کنید.

تحقیق و جست و جوی کلمات کلیدی در گوگل ترندز

در حقیقیت گوگل ترندز تعداد جستو جو های واقعی رادر اخبار شما قرار نمیدهد. گوگل ترندز تنها میتواند میزان محبوبیت عبارات رارتبه بندی کند و نمره بدهد. اگر میخواهید نتیجه ی خوبی از آن دریافت کنید باید از ابزاری مانند keyword planner نیز به همراه آن استفاده کنید. گوگل ترندز میتواند سطح مرتبطی از تمایلات افراد رادر یک دوره ی خاص مقایسه کند و آن رانشان دهد. همچنین با این کار میتوانید سطح تمایلات افراد رابررسی کنید. برای مثال اگر شما صاحب یک شرکت طراحی دوخت باشید، باید بدانیدکه افراد چه کلمات و عباراتی رادر این زمینه، بیشتر جست و جو میکنند.

برای مثال شما با این پارامتر ها میتوانید بررسی و ارزیابی کنید چه عبارت هایی دراوایل سال طرفدار بیشتری دارند و بیشتر جست و جو میشوند. اگر می خواهید از ظرفیت های تجارت الکترونیکی اطلاعاتی کسب کنید، باید از فیلتر های گوگل ترند استفاده کنید:

مثلا دراین شکل میتوانید ببینید از سال 2014 تاکنون، از محبوبیت این دو عبارت (طراحی سایت و طراحی وب سایت) کاسته شده است. مثلا  افت نمودار طراحی سایت در گوگل ترندز نشان دهنده ی این نیست که رقابتی درآن وجود ندارد و یا جستو جویی در مورد آن صورت نگرفته است. امروزه این عبارت یکی از پر طرفدار ترین عبارات جستو جو میباشد. گوگل ترندز در حقیقت فقط میزان جستو جو راروی نمودار 0 تا 100 نشان میدهد.

شما میتوانید درهر زمینه ای که فعالیت میکنید ، از گوگل ترندز برای تبلیغات خود استفاده کنید.

 

هدف گیری جغرافیایی در گوگل ترندز

گوگل ترندز در حقیقت میتواند داده های مرتبط یا هر جستو جو را طبقه بندی کند و همانطورکه درشکل مشخص است، موضوع طراحی سایت در همه جای ایران محبوبیت دارد و به میزان بالایی جستو جو میشود. با انتخاب کلید city ببینید که این عبارت در کدام شهر محبوبیت بیشتری دارد.

جدول دیگری نیز وجود دارد که نشان میدهد افرادیکه از این عبارت استفاده کرده اند، چه عبارات دیگری را نیز جست و جو میکنند.

همانطورکه دراین تصویر مشاهده میکنید، کوئری ها با کلمات کلیدی طراحی سایت ارتباط دارند. پس به آمار و ارقام داده شده میتوان اعتماد کرد. همچنین این آمار و ارقام را به دو دسته ی top و rising تقسیم کنید. دسته ی rising کوئری هایی را نشان میدهدکه با رشد جستو جو مواجه هستند و دسته ی top شامل محبوب ترین کوئری های مرتبط می شود.

دسته ی top ، می تواند میزان محبوبیت را بین 0 تا 100 نمایش دهد و دسته ی rising تنها درصد رشد محبوبیت عبارات کلیدی را نشان می دهد.

اگر با عبارت breakout مواجه شدید باید بدانیدکه وقتی برای کلمه ی خاصی از این عبارت استفاده میشود ، میزان محبوبیت بیش از 5000 درصدی آن را نشان میدهد.

New Jacking فرایندی استکه با قرار دادن اطلاعات و ایده های خود درآن میتوانید پوشش رسانه های اجتماعی را برای خود یا برای کسب و کارتان بدست آورید. اگر بحثی داغ برای یک موضوعی مشخص وجود نداشته باشد، میتوانید آن را برای New Jacking ایجاد کنید.

فرمول New Jacking :

انخاب یک موضوع داغ
نوشتن و تهیه ی مطالبی درمورد آن و انتشار آن در وب سایت خود
توییت کردن آن
روی تراژدی ها سرمایه گذاری نکنید
در حقیقت شما به دنبال کشف اخبار داغ درمورد حوضه ی کاری خودتان هستید.  با بررسی درمورد آن یک تاپیک جدیدی دراین زمینه ایجاد کنید. با این کار میتوانید ترافیک بیشتری کسب کنید.

تولید محتوا

یکی از منابع عالی تولید و توسعه ی تولید محتوا ، نمودار های برتر هستند. ابتدا تنظیم فیلتر ها رابر روی 7 روز اخیر انتخاب کنید و سپس عبارت مورد نظرتان را جستو جو کنید. اگر درزیر نتایج  رتبه بندی ها واژه ی breakout ظاهر شد، میتوان فهمیدکه جستو جوی شما برای آن عبارت بیش از 5000 درصد رشد داشته است.

لینک بیلدینگ

هنوز هم اصلی ترین روش ها برای به دست آوری رتبه ی خوب در موتور های جستو جو میباشد. مثلا با ایجاد محتواهای پر طرفدار، لینک های زیادی دریافت کنید.

محتوای ویدئویی

وقتی در گوگل ترندز بر اساس پارامتر های یوتیوب، جست و جو راتنظیم کنید، نتایج جالبی را خواهید دید. مثلا در نتایج یکی از بررسی های ما، عبارت ویدئو های چرت و پرت در نتایج 100 درصدی قرار گرفت. شما هم برای تکرار این آزمایش این مراحل رادنبال کنید:

وارد گوگل ترندز شوید.
کلمات کلیدی مورد نظرات راوارد کنید.
پارامتر های web search را به یوتیوب تغییر دهید.
نتایج بدست آمده را مرور کنید.
اکنون باید برای شما این دو سوال پیش آمده باشد: 1. از میان این نتایج، ایده ای برای تولید محتوا وجود دارد؟

2.آیا روند و گرایشی برای سرمایه گذاری وجود دارد؟

یک سری اطلاعات دیگر نیز برای بهینه کردن فایل های ویدئویی مفید هستند:

انتخاب عنوانی جذاب
تگ مناسب
بهینه سازی توضیحات ویدئو
مانیتورینگ برند
مانیتورینگ هم برای برند سازی مفید است و حجم جست و جوی بالایی دارد. نتایج سه مورد از بین چهار رقیبی که وجود دارد نشان داده اندکه نوسان چندانی وجود ندارد و ثابت است.

نتیجه گیری

همیشه گوگل به دنبال محتوایی نو و تازه است. گوگل ترندز بهتری ابزار برای توسعه ی ایده های جدید استکه میتواند در جذب ترافیک و لینک مفید باشد. گوگل ترندز میتواند دید وسیعی از وضعیت دیجیتال مارکتینگ رابرای شما فراهم آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *