×

فاکتورهای لینک سازی در سئو

5/5 - (3 امتیاز)

لینک سازی یکی از حساس ترین فعالیت ها در سئو سایت است که باید به دقت پس از تولید محتوا اجرا شود. لینک سازی در سئو به صورت صحیح و اصولی می تواند اعتبار متن شما را بیشتر کرده و ارتباط معنایی محتوای سایت شما را برای ربات های گوگل مشخص سازد. در این بخش به فاکتورهای سئو مربوط به لینک بیلدینگ می پردازیم. همچنین توصیه می کنیم مقاله باورهای نادرست لینک بیلدینگ را مطلاعه بفرمایید.

لینک بیلدینگ اصولی برای سئو

–  اعتبار سایتی که با آن تبادل لینک می کنید، در رتبه شما تاثیرگذار است. استفاده از منابع معتبر، علاوه بر افزایش اعتبار میتواند تجربه کاربری را بهبود بخشد. لینکسازی خارجی نباید فقط با هدف کسب جایگاه انجام شود.  بر اساس الگوریتم PageRank لینکهای کسب شده از صفحات معتبر میتوانند تاثیر بهتری نسبت به لینکهای صفحات کم ارزش داشته باشند.

اعتبار دامنه بر رتبه صفحات تاثیرگذار است. بدین معنی که اگر دو محتوای مشابه در دو دامنه داشته باشیم، دامنه ای که از اعتبار بیشتر برخوردار است رتبه بالاتری کسب می کند.

– برخی بر این باورند تا زمانی که وبسایتهای مرتبط با صنعت خود را نشناسید و آنها را لینک نکنید، گوگل سایت شما را به عنوان یک سایت معتبر قبول نخواهد کرد.

– لینکهایی که از سایتهای اسپم یا سایتهایی که از سئو منفی استفاده می کنند دریافت می کنید، رتبه شما را کاهش می دهد. در مقاله سئو منفی و مقابله با آن این موضوع را بررسی و راه حل های ان را بیان کرده ایم.

خزنده ها عاشق لینکسازی میان سایتهایی هستند که کلمه کلیدی یا Title صفحه اصلی آنها با یکدیگر مرتبط باشد.

– خزنده ها میان بک لینکهایی که از وبلاگها و سایتها گرفته می شوند تفاوت قائل هستند. امروزه به دلیل ساخت وبلاگ های فیک با هدف لینکسازی، گوگل ارزش بیشتری برای لینکی که از یک سایت واقعی بدست می آید قائل است.

– گوگل تقابل بیش از اندازه را دوست ندارد و به وبمسترها توصیه می کند که در تبادیل لینک بین دو وبسایت زیاده روی نکنند. بهتر است از سایتهای مختلف و متنوع برای لینکسازی استفاده کنید. تحقیقات نشان می دهد رتبه های برتر گوگل تنوع لینک بالایی دارند. دریافت لینک از ادرس های تکراری نشانه اسپم می باشد.

محل لینک و تاثیر آن بر سئو

– محل قرارگیری لینک در صفحه با ارزش آن مرتبط است. به عنوان مثال لینکی که در فوتر یا سایدبار قرار میگیرد نسبت به لینکی که در محتوا قرار گرفته ارزش کمتری خواهد داشت.

– سایت Moz بر اساس یک بررسی اعلام میکند خزنده ها از صفحه ای که به آن لینک داده اید برای تحلیل محتوای شما استفاده می کنند. بنابراین لینک کردن محتوا به موضوعات نامرتبط با آن تاثیر مناسبی بر سئو نخواهد داشت.

– لینک گرفتن از سایتهایی که دامنه آنها ارتباطی با موضوع سایت شما ندارد نیز تاثیر چندانی نخواهند داشت. دریافت تعداد زیادی لینکهای نامرتبط میتواند نشانه اسپم باشد.

– محل قرارگیری لینک در محتوا بر ارزش آن تاثیرگذار است. لینکهایی که در ابتدای محتوا قرار می گیرند نسبت به لینک های آخر محتوا ارزش بیشتری دارند.

– لینکهای پست مهمان که در تمام صفحات قرار خواهند گرفت، ارزش کمتری نسبت به لینکهای درون محتوا خواهند داشت.

چگالی لینک : استفاده بیش از حد از لینک میتواند تاثیر منفی بر سئو داشته باشد. ارزش صفحه بین لینکهای موجود در آن تقسیم میشود، بنابراین هرچه تعداد لینکها بالاتر برود ارزش آنها کمتر خواهد شد.

دریافت لینک از دامین های ایرانی میتواند رتبه شما را در صفحه نتایج کاربرانی که از IP ایران استفاده میکنند تقویت کند.

لینک سازی اصولی برای سئو

– بک لینک های قدیمی نسبت به بک لینکهایی که به تازگی ایجاد شده اند، بیشتر تاثیرگذار خواهند بود.

– لینک سازی که به صفحات ریدایرکت 301 منتقل می شوند، ارزش کمتری خواهند داشت.

انکرتکست : انکر تکست ها دیگر مانند سابق تاثیر زیادی بر لینکها و اعتبار صفحه مقصد نخواهند داشت. اما هنوز هم به عنوان یک عامل موثر بر ارزش صفحه تاثیرگذار هستند.

– گوگل اعلام کرده که به طول کلی ( نه در همه موارد )، لینکهای Nofollow را دنبال نمی کند. استفاده بیش از حد تگ Nofollow غیرطبیعی به نظر می رسد.

با اینکه لینکهای موجود در محتوای ویکی پدیا Nofollow هستند، برخی تصور می کنند که بک لینک گرفتن از ویکی پدیا یک فاکتور مثبت در سئو بشمار می رود.

– بر اساس الگوریتم Hilltop، دریافت لینک از سایتهای معتبر که جایگاه محبوبی میان کاربران وب دارد، مانند یوتیوب و ویکی پدیا، اعتبار بالایی را به صفحه موردنظر منتقل می کند.

– لینکهای داخلی با پیوند زدن صفحات به یکدیگر یک ساختار تارعنکبوتی درون وبسایت ایجاد میکنند که به عنوان یکی از مهمترین فاکتور های سئو به شمار می رود.

– لینک کردن سایتهای اسپم، میتواند اعتبار وبسایت شما را کاهش دهد.

– گوگل روند دریافت لینک را بررسی می کند. در صورتی که سرعت دریافت لینک کاهش یابد، نشاندهنده کاهش محبوبیت سایت است و تاثیر منفی بر جایگاه آن خواهد داشت.

– سایتهای تازه تاسیس که در مدت کوتاه لینکهای زیادی دریافت میکنند، برای مدتی در Sandbox گوگل قرار میگیرند تا وضعیت انها بررسی شود. در این مدت شانس وبسایت برای حضور در صفحه نتایج کمتر خواهد بود.

– هرچه عمر دامنه بیشتر باشد، لینکهای خروجی آن اعتبار بیشتری خواهند داشت.

– لینکهای شکسته یکی از بدترین عواملی هستند که تاثیر منفی بر جایگاه سایت در صفحه نتایج خواهند داشت.