×

فاکتورهای سئو در طراحی سایت

5/5 - (3 امتیاز)

برخی از فاکتورهای سئو مربوط به طراحی سایت ، کدنویسی و قالب می باشد. حتما توجه داشته باشید که طراح سایت و برنامه نویس می بایست سایت را مطابق استانداردهای گوگل طراحی کرده و به شما تحویل دهد. در غیر اینصورت در بسیاری از مواقع امکان اصلاح سایت وجود ندارد و می بایست از ابتدا هزینه کرده و سایت جدیدی طراحی کنید. فاکتورهای سئو در طراحی سایت بیشتر مربوط به حجم قالب ،‌ تمیز بودن کدها ،‌ تعداد درخواست های هر چه کمتر (‌به سرور‌) می باشد که برای آنالیز و بررسی می توانید از سایت GTmetrix.com استفاده کنید.

فاکتورهای سئو در طراحی سایت و قالب

توجه داشته باشید که طراحی سایت حتما باید زیر نظر کارشناس سئو انجام شود. بسیاری از برنامه نویس ها اطلاعات به روز و دقیقی از الگوریتم های گوگل ندارند به همین منظور پروژه طراحی سایت می بایست به صورت تیمی و با اشتراک گذاری اطلاعات انجام شود. به عنوان مثال تعداد و حجم فایل های CSS باید کنترل شده و محدود باشد.

فاکتورهای سئو در طراحی سایت و قالب

ما برای سایت های شرکتی ۱ فایل css و نهایتا ۴ فایل Java Script و برای سایت های فروشگاهی ۱ فایل css و نهایتا 7 فایل JavaScript را مجاز می دانیم. که بهتر است تا حد امکان کمتر باشد. در اختیار داشتن یک قالب استاندارد و بهینه هزینه و زمان شما را در کسب رتبه و بهبود سئو سایت کاهش می دهد.

استفاده از بردکرامپ در قالب سایت

بردکرامب ها با نمایش موقعیت کاربر، به کاربرپسند بودن سایت کمک می کنند. گوگل از بردکرامب برای دسته بندی اطلاعات و نمایش آن در صفحه نتایج استفاده می کند.

  • بر اساس نتایج سایت Yoast.com تگ ها با ایجاد ارتباط بین مطالب موجب بهبود سئو سایت خواهند شد.
  • کد نویسی نامنظم و همراه با خطا به عنوان یک عامل منفی بر جایگاه وبسایت تاثیرگذار است. معماری درست سایت علاوه بر کاربرپسند بودن به بات های گوگل در ایندکس صفحات کمک می کند.
  • عنوان هر صفحه از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین برای بهینه سازی رتبه سایت، بهتر است کلمه کلیدی در تگ عنوان حضور داشته باشد.

بانس ریت به عنوان یک فاکتور مهم در رتبه بندی گوگل تاثیرگذار است. سایتی که پیچیده بوده و استفاده از آن برای کاربران دشوار باشد رتبه خوبی کسب نخواهد کرد.

  • مطالبی که دسته بندی ( Category ) شده اند نسبت به مطالب دیگر شانس بیشتری برای کسب رتبه خواهند داشت.
  • تگ H1 با نام عنوان دوم سایت شناخته می شود و گوگل در تشخیص کلمه کلیدی اصلی به آن توجه می کند.
  • اولویت صفحات در نقشه سایت نیز بر رتبه آنها تاثیرگذار خواهد بود.
  • گوگل به صفحه ارتباط با مشتریان توجه می کند و بهتر است که این اطلاعات با فرم شما در سایتهای Whois همخوانی داشته باشد.

تاثیر ریچ اسنیپت ها بر جایگاه سایت

داده های Schema.org به عنوان یک امتیاز مثبت در نظر گرفته می شوند. توجه داشته باشید که نتایج این داده ها در رتبه بندی سایت تاثیرگذار نخواهند بود. اما استفاده از آنها به دلیل بهبود تجربه کاربر تاثیر مثبتی بر سئو خواهد داشت.

گوگل اعلام می کند که سایتهای معروف و با کیفیت از تبلیغات و پاپ آپ ها استفاده نمیکنند. بنابراین استفاده از پاپ آپ میتواند نشانه کیفیت پایین سایت باشد. با توجه به اینکه پاپ آپ یک فاکتور منفی در سئو موبایل تلقی می شود، سایتی که از پاپ آپ های تمام صفحه برای نسخه موبایل استفاده کند ممکن است پنالتی شود.

برخی تصور می کنند ثبت سایت در Google search console و Google analytics میتواند به عنوان یک فاکتور مثبت سئو تلقی شود.توجه داشته باشید استفاده از کلمه کلیدی در متا دسکریپشن میتواند نرخ کلیک سایت شما را افزایش دهد. متا دسکریپشن های مشابه و کپی تاثیر منفی بر سئو خواهند داشت.

استفاده از Rich Snippet در قالب سایت

Rich Snippet: استفاده از کدهای snippet نیز یکی از روش هایی است که می تواند در بهبود تجربه کاربران مفید واقع شود و اطلاعات بیشتری در رابطه با سایت و مطالب شما در اختیار بات های گوگل می گذارد. گوگل امتیاز این اسنیپت را در کنار آدرس صفحه نمایش می دهد.

موبایل فرندلی بودن سایت Mobile friendly

امروزه غالب مخاطبان وبسایت ها با استفاده از موبایل یا تبلیت خود به وب گردی می پردازند. به همین دلیل سازگاری سایت شما با ابعاد و نوع صفحه نمایش موبایل تاثیر مستقیمی بر بهبود یا افت رتبه شما در گوگل خواهد داشت.

اهمیت موبایل فرندلی بودن سایت بر سئو آن

در طراحی سایت خود فاکتور مهم موبایل فرندلی بودن را در نظر داشته باشید. تصاویر و نوشته های خود را طوری تنظیم کنید که در هنگام نمایش بر روی انوع گجت ها خوانا و واضح باشند. مشکلات ناشی از عدم نمایش صحیح صفحات سایت در موبایل و تبلت ارتباط مستقیمی بر کاهش بازدید از سایت و در نتیجه فروش شما خواهد داشت.

از طرفی این امر می تواند میزان بانس ریت سایت شما را نیز افزایش دهد که خود تاثیر بسیار منفی بر سئو سایت شما خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: سئو موبایل چیست

لیزی لود تصاویر و ویدیو ها در سایت

وبسایت هایی که در آنها به وفور از عکس یا ویدیو استفاده می شود بهتر است از متد متد لیزی لود یا لود تنبل عکس و فیلم استفاده کنند. زیرا این تکنیک توازن لازم در بارگزاری تصاویر و سایر بخش های مهم صفحات سایت شما را برقرار می نماید. این امر از کند شدن سایت شما در هنگام بارگذاری صفحات جلوگیری می نماید.

در نتیجه صفحاتی که از اهمیت بیشتری برخوردار هستند سریعتر و بهتر لود می شوند و زمان بیشتری به تصاویر و ویدیو ها جهت لود شدن داده خواهد شد. این امر بر بهبود سئو سایت شما بسیار موثر خواهد بود.

سوالات متداول

واقع تاثیر سرور در تامین امنیت به منظور جلوگیری از هک شدن سایت و عدم قطع و وصلی آن می باشد. همین امر به تنهایی فاکتور تعیین کننده و موثری بر سئو سایت است. استفاده از پروتکل های امن ssl نیز در طراحی سایت های فروشگاهی بسیار موثر و مثبت هستند.
بله، هر چه تعداد صفحات مفید در طراحی سایت شما بیشتر باشد بر بهبود رتبه و سئو سایت شما موثر خواهد بود. این امر به معنی تولید محتوای بی رویه و اصطلاحا کیلویی! نیست و مفید بودن آن برای مخاطب شرط اصلی است.
مهمترین اصل میزان اعتبار و عمر دامین شما است. البته عوامل مهم دیگری نظیر وجود کلمه کلیدی در نام دامین، کوتاه بودن نام و رتبه اعتبار دامین نیز بر سئو سایت شما تاثیر مستقیم خواهند داشت. Page Rank دامین و ریدایرکت نیز دو عامل مهم موثر بر بهینه سازی سایت شما در گوگل می باشند.
headset مشاوره رایگان