×

طراحی وب ریسپانسیو و سئو

4.9/5 - (9 امتیاز)

واکنش پذیر (Responsive) بودن وبسایت شما، بدون شک تاثیر زیادی در بهبود تجربه کاربر در سایت شما دارد. در حالی که طراحی سایت ریسپانسیو، یکی از عوامل رتبه بندی عنوان نشده، اهمیت آن توسط گوگل بارها نشان داده شده است. طراحی وب ریسپانسیو و سئو ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند. این ویژگی سبب افزایش بازدید کاربران و همچنین سئوی سایت نیز می شود. در نهایت، اهمیت هرچه بیشتر به استاندارد ها و نکاتی مهم برای گوگل، در رسیدن به صفحه اول گوگل، به ما کمک می کنند.

طراحی وب ریسپانسیو چیست؟

این نوع طراحی به این معنی است که سایت در انواع دستگاه ها با انواع اندازه صفحه نمایش به خوبی ارائه شود. در نتیجه این نوع طراحی سبب تعامل تعداد بیشتری از کاربران با سایت می گردد. فراموش نکنیم که ترافیک موبایل تقریبا نیمی از کل ترافیک وب را در جهان تشکیل می دهد. بنابراین داشتن یک سایت واکنش گرا که به خوبی و راحتی در یک صفحه کوچک (مانند تبلت یا موبایل) نیز قابل دسترسی باشد، بسیار مهم است. در ادامه، 6 مزیت سایت ریسپانسیو و تاثیر آن بر سئو را شرح می دهیم.

طراحی وب واکنش گرا

1. اولویت اول گوگل، موبایل است

با افزایش جستجوی کاربران با استفاده از تلفن های همراه، نمایش آسان و روان سایت ها در هر دستگاهی اهمیت بیشتری پیدا کرده است. از آنجایی هم که هدف اصلی گوگل، ارائه محتوا و تجربه ارزشمند برای کاربر می باشد، در نتیجه وب سایت هایی که واکنش گرا و کاربرپسند باشند، توسط گوگل ترجیح داده می شوند.

2. بهبود تجربه کاربری

زمان ماندن کاربر در صفحه شما، نشان دهنده این است که آیا محتوا و سایت شما برای کاربر مفید بوده و توانسته تجربه خوبی به کاربر ارائه دهد تا خیر. تشخیص این نکته نیز بسیار آسان است. در واقع اگر کاربر از محتوای شما و یا تجربه کاربری سایت شما راضی نباشد، طبیعتاً از آن خارج می شود. طراحی وب ریسپانسیو سبب می شود که وبسایت، سریع تر و راحت تر اجرا شود. همچنین کاربران در سایت آسان تر به اطلاعاتی که می خواهند دسترسی پیدا کنند. در نتیجه این احساس رضایت موجب ماندن بیشتر کاربر در سایت و یا بازگشت مجدد می شود.

3. بهبود سرعت صفحه

یکی از عواملی که به شدت در سئو و ایجاد یک تجربه خوب برای کاربر تاثیرگذار است، سرعت لود صفحه می باشد. فراموش نکنید که سرعت لود صفحه باید سریع و اصطلاحا بدون سکته باشد. وب سایت های واکنش گرا، سرعت بیشتری در دستگاه های موبایل و دسکتاپ ها دارند.

مزایای سایت ریسپانسیو در سئو

4. کاهش بانس ریت (Bounce Rate)

بانس ریت یا نرخ پرش، به سرعت بازدید و سپس خروج کاربر از سایت شما اشاره دارد. گوگل با این معیار می فهمد که آیا سایت شما برای کاربر مفید بوده یا نه. نرخ پرش بالا به این نکته اشاره دارد که یا سرعت لود سایت بالا است یا تجربه کاربری مفیدی ایجاد نکرده اید. دقت کنید که سئو، تنها محتوا نیست. شما می توانید یک محتوا بسیار عالی داشته باشید، اما اگر طراحی سایت، سبب گمراهی و کاهش سرعت گردش کاربر شود، احتمال خروج کاربر از وبسایت وجود دارد. این می تواند یک نکته منفی در سئو به شمار آید. بنابراین بهبود بانس ریت در سئو بسیار مهم است.

5. خودداری از محتوای تکراری

زمانی که قصد ساخت سایت واکنش گرا را داشته باشید، حتما به تولید محتوا و UX سایت هم توجه می کنید. اما واکنش گرا بودن، روشی برای جلوگیری از محتوای تکراری نیست. اما می تواند تاثیرگذار باشد. هنگام طراحی مجدد سایت، ایجاد تصادفی دو نسخه از وبسایت بسیار وجود دارد که این می تواند منجر به محتوای تکراری شود.

درست است که این دو URL با یکدیگر متفاوت هستند اما محتوای آنها یکسان است. بهترین شیوه، ایجاد وبسایت واکنش گرا است که هم پاسخگوی کاربر موبایل باشد و هم کاربر دسکتاپ.

6. اشتراک در شبکه های اجتماعی

یکی دیگر از مزیت های طراحی وب ریسپانسیو و سئو، این است که اگر کاربری از محتوا و سایت شما خوشش بیاید، به احتمال زیاد آن را با دوستان خود به اشتراک می گذارد. از این رو این ویژگی می تواند سبب هر چه بیشتر درگیر شدن کاربر با سایت شما شود. درست است که اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی به طور مستقیم بر رتبه بندی تاثیر ندارد، اما می تواند به افزایش مخاطبان شما کمک کند.

در واقع ترافیک اجتماعی بیشتر، بازدید شما را هم افزایش می دهد. در این حالت حتی امکان اینکه این بازدید ها تبدیل به مشتری و درآمد شوند نیز وجود دارد.

سوالات متداول

در دنیای امروز، داشتن سایت با طراحی ریسپانسیو موبایل بخش اساسی از یک استراتژی موفق در سئو است. طراحی وب ریسپانسیو سبب می شود تا کاربر، تجربه بهتری از سایت داشته باشد. در نتیجه نرخ بانس ریت را کاهش داده و به صور غیرمستقیم در سئو تاثیرگذار است.
طراحی واکنش گرا به محتوای وب سایت شما اجازه می دهد تا آزادانه در تمام وضوح ها و اندازه صفحه نمایش دستگاه های مختلف ارائه شود. در نتیجه کاربران نیز تجربه بهتری از سایت شما دریافت می کنند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *