×

شبکه توزیع محتوا یا CDN چیست؟

4.9/5 - (14 امتیاز)

شبکه توزیع محتوا یا CDN در بهبود سرعت و امنیت سایت بسیار موثر بوده که استفاده از آن برای سایت ها توسط کارشناسان سئو نیز توصیه می گردد. وظیفه ی اصلی آن توزیع یا پخش محتوا در کوتاه ترین زمان در سراسر دنیا می باشد که این کار را از طریق سرورهای قدرتمند و متعدد انجام می شود.

مزایای استفاده از شبکه توزیع محتوا

استفاده از شبکه توزیع محتوا  CDN فواید بسیاری دارد که می توان به افزایش سرعت بارگزاری در سایت، افزایش امنیت سایت، بهبود رتبه سایت ، کسب رتبه ی بالا در صفحه اول گوگل ، کاهش مصرف پهنای باند و ترافیک، بهبود دسترسی بات های گوگل به محتوا و مطالب سایت و … اشاره کرد.

اگر بتوان نام آن را عیب گذاشت باید بگوییم که تنها عیب CDN هزینه ی بالای آن است و در اغلب اوقات هم ارزنده می باشد. البته بسیاری از شبکه های توزیع محتوا پلن رایگان هم دارند که با امکانات محدودتری ارائه می شود اما ارزشمند است.

می تواند از پلن رایگان سی دی ان محبوب Cloudflare استفاده کنید.

تاثیر استفاده از CDN در سئو

یکی از مهم ترین مزایای استفاده از CDN ها بهبود شرایط سایت شما در موتورهای جستجوگر است. البته این فرایند به صورت غیر مستقیم اتفاق می افتد. یعنی با افزایش سرعت سایت،‌ افزایش امنیت، افزایش آپتایم و پایداری سایت اعتبار سایت شما افزایش پیدا کرده و تجربه کاربری بهبود پیدا می کند و در نهایت تاثیر استفاده از CDN در سئو را خواهید دید.

بسیاری از کارشناسان سئو با تجربه استفاده از شبکه توزیع محتوا را در کسب رتبه سایت یک نکته ی الزامی و مهم می دانند.

شبکه توزیع محتوا CDN چگونه عمل می کند؟

CDN ها با استفاده از سرورهای نقاط مختلف دنیا و پشتیبانی تمامی سرورها از اینترنت، انتقال اطلاعات را سریع تر انجام می دهد و باعث پایداری و اعتبار سایت شما می شود. می توان گفت که سرور های CDN در واقع نقش رابط بین کاربران و هاست یا همان سرور اصلی را ایفا می کند.

وقتی یک کاربر وارد وب سایت شما می شود و به دنبال پاسخ خود می گردد، بجای این که محتوای سایت را از سرور اصلی یا هاست شما بارگزاری کند، از نزدیک ترین سرور CDN که برای کاربر ارسال می شود این کار را انجام می دهد. این سیستم مزایای بسیار زیادی برای سایت شما خواهد داشت. مثلا CDN همه ی اطلاعاتی همچون تصاویر، فایل های CSS و جاوا اسکریپت را برداشته و در سرورهای خود ذخیره می کند. این کار باعث می شود تا ترافیک های بسیار زیادی از طریق هاست شما به سرورهای CDN انتقال یابد. در نتیجه در پهنای باند و دیگر منابع صرفه جویی می شود.

بهترین CDN ها

بر اساس مقایسه ای که در سال ۲۰۱۹ در سایت WPbeginer صورت گرفت و نتایج آن منتشر شد بهترین شبکه های توزیع محتوا بر این اساس می باشند:

  1. MaxCDN بهترین شبکه توزیع محتوا برای سایت های وردپرسی
  2. Sucuri بهترین شرکت در زمینه امنیت وب سایت
  3. Cloudflare. …
  4. StackPath. …
  5. KeyCDN. …
  6. Rackspace. …
  7. Incapsula.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.