×

سئو کلاه سیاه (Black Hat SEO)

4.8/5 - (14 امتیاز)

سئو کلاه سیاه یا Black Hat SEO شامل روش هایی است که باعث رشد سریع و بالارفتن رتبه سایت در گوگل می شوند. این تکنیک ها برای الگوریتم های موتورهای جستجو بوده و اهمیتی به رضایت کاربران نمی دهند. از این رو استفاده از سئو بلک هت اغلب منجر به دریافت جریمه توسط موتورهای جستجو می شوند.

درست است که با استفاده از استراتژی های بلک هت می توانید برای مدت کوتاهی رتبه ی خود را افزایش دهید. اما اگر گوگل این فعالیت های شما را تشخیص دهد عواقب جبران ناپذیری در انتظار شما خواهد بود. حتی ممکن است گوگل وب سایت شما را در سند باکس قرار داده یا سایتتان deindexed شود و شما از منبع شماره یک ترافیک محروم شوید.

اما از طرفی هم برخی استراتژی های کلاه سیاه ممکن است در کوتاه مدت نتایج خوبی را برای شما کسب کنند. اما مهم این است که روی ماندگاری آن نتایج نمی توان حساب کرد!

برای کسب اطلاعات در مورد اینکه سندباکس گوگل چیست و چه تاثیری در سئو دارد، این مقاله را بخوانید.

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه چیست ؟

سئو بلک هت عموما یک ترفند، عمل نادرست و غیر قانونی از طرف موتور های جستجو تلقی می شود که می تواند در نتایج جست و جو، رتبه ی شما را موقتاً بالا ببرد. از آنجایی که این روش ها خلاف قوانین هستند، ممکن است سایت شما را از صفحه نتایج به کل محروم سازند. فراموش نکنید که ظاهر شدن در نتایج جستجو برای رشد کسب و کارها بسیار حیاتی است.

برای رشد ارتقا رتبه به صفحه اول گوگل، راه های درست و غلطی زیادی وجود دارند که سئو Black Hat همان راه غلط است. در نتیجه استفاده مداوم از این روش ها به دلیل وارد شدن آسیب های بعدی، پیشنهاد نمی شود. موتور های جستجو مانند گوگل همواره به دنبال ایجاد یک تجربه عالی برای کاربر هستند.

به همین دلیل همواره تلاش می کنند تا نتایج نشان داده شده، شامل هرزنامه نباشند. آنها این کار را از طریق آپدیت الگوریتم ها انجام می دهند. امروزه نیز این الگوریتم ها بسیار پیچیده تر و هوشمند تر شدند. بنابراین به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود تا از روش های اشتباه برای بالا آمدن سایت خود استفاده کنید. بهترین روش، استفاده از سئو کلاه سفید است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و در مورد اینکه سئو کلاه سفید چیست و شامل چه عملی می شود، حتماً این مقاله را بخوانید.

خطرناک ترین روش های سئو بلک هت

اگر جزو افرادی هستید که اعتقاد دارید حتما رتبه سایت خود را به هر روشی بهبود ببخشید، باید بدانید این کار عواقب خطرناکی نیز خواهد داشت. مهمترین تکنیک های سئو کلاه سیاه شامل موارد زیر هستند که در اکثر مواقع ضربات جبران ناپذیری به سایت و کسب و کار شما وارد خواهند نمود.

خطرناک ترین روش های سئو بلک هت

1- خریدن بک لینک

بسیاری از سایت ها برای این که بتوانند بک لینک های بیشتری بگیرند و رتبه خود را افزایش دهند، اقدام به خرید لینک می کنند. این یکی از بدترین تکنیک های کلاه سیاه است و گوگل با آن به شدت برخورد می کند. در برخی موارد رتبه از دست رفته دیگر قابل بازگشت نخواهد بود.

2- کامنت های اسپم

برخی کاربران لینک های سایت خود را زیر پست هایی که ارتباط موضوعی با سایتشان ندارد کامنت می کنند. شاید خود شما نیز این کار را برای سایتتان انجام داده باشید. چنین کامنت هایی را کامنت اسپم می گویند و گوگل آن را به عنوان یک فاکتور منفی در سئو در نظر می گیرد.

3- محتوای کپی شده

کپی کردن محتوا علاوه بر این که جلوه سایت شما را در برابر کاربران از بین می برد. باعث جریمه سایت شما نیز می شود. اگر می خواهید مثاله ای قدیمی را دوباره در سایت خود قرار دهید. بهتر است از Canonical Tag استفاده شود. سعی کنید از محتوای کپی شده و بی کیفیت پرهیز کنید.

4- پنهان کاری در متن

پنهان کاری یا Cloaking، عبارت بهینه شده ای است که به کاربران نمایش داده نمی شود و فقط موتور های جستجو می توانند آن را مشاهده کنند. البته این تکنیک توسط گوگل شناسایی شده و دیگر فراگیر نیست. اما هنوز هم کسانی هستند که از آن استفاده می کنند. برای آشنایی بیشتر با تکنیک پنهان کاری در سئو، این مقاله را بخوانید.

5- استفاده از کلمات کلیدی زیاد

استفاده از این تکنیک قبلا کارآمد بود و نتیجه خوبی به همراه داشت. اما امروزه الگوریتم گوگل، برای هر کلمه کلیدی یک چگالی تعریف می کند. بنابراین شما با استفاده زیاد از کلمات کلیدی به گوگل اعلام می کنید که صفحه تان محتوای با ارزشی ندارد و فقط می خواهید جایگاه تان را بالا ببرید که نتیجه این عمل، منجر به جریمه ی سایت شما می شود.

6- ریدایرکت های یواشکی

ریدایرکت یا تغییر مسیر های یواشکی شامل فرستادن کاربر به آدرس اینترنتی متفاوت از آدرسی که روی آن کلیک کرده است می شود. در این روش سئو کلاه سیاه از تغییر مسیر خارج از هدفی که برای آن در نظر گرفته شده استفاده می کند. توجه داشته باشید که تغییر مسیر در صورت تغییر دامنه وب سایت یا برای ادغام دو قسمت از محتوا مشکلی ندارد.

7- مزرعه لینک

لینک سازی خارجی غلط و استفاده از سایت های مزرعه لینک یا لینک فارم که محتوای مفیدی ندارند و کیفیت لینک های آنها به دلیل لینک دهی به تعداد زیادی سایت نامربوط بسیار پایین است، یکی از روش ها سئو بلک هت می باشد.

انواع دیگر تکنیک ها

تعدادی دیگر از روش هایی که شامل سئو کلاه سیاه شده و تاثیر منفی روی سئو و رتبه سایت می گذارند شامل موارد زیر می شوند:

 • کنترل خودکار محتوا
 • مخفی سازی لینک ها
 • ترفند های مرتبط با کلمات کلیدی
 • گزارش تخلف یک رقیب
 • صفحات doorway
 • پنهان سازی محتوا یا URL
 • دستکاری لینک
 • خرید لینک های افزایش رتبه ی سایت
 • اسپینینگ مقالات
 • چرخه لینک ها یا لینک ویل ( استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی و لینک کردن در چندین شبکه ی اجتماعی)
 • شبکه های لینک
 • اسپم ریچ اسنیپت
 • پرسش نامه های خودکار
 • صفحاتی با رفتار های مشکوک

از سئو کلاه سیاه اجتناب کنید

استفاده از سئو Black Hat در سایت باعث دریافت جریمه های خیلی بدی برای سایت شما می شود. این دریافت جریمه و تنبیه شدن توسط موتور جستجو موجب افت رتبه و یا حذف سایت از نتایج جستجو شده و همین امر نیز در نهایت منجر به کاهش ترافیک و مشتری کمتر و کاهش درآمد می گردد. در واقع این روش ها نه مشکل کاربر و سوال او را حل کرده و پاسخ می دهد و نه اینکه نیاز های موتور جستجو را جواب می دهند.

سئو کلاه خاکستری چیست؟

سئو کلاه خاکستری چیست؟

اگر از یک تکنیک استفاده می کنید که به سختی می توانید آن را به عنوان سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه طبقه بندی کنید، می توانید به آن سئو کلاه خاکستری بگویید. این تکنیک ها کمی مایل به کلاه سیاه بوده و شفاف نیستند. در واقع می توان اینگونه بیان کرد که سئو کلاه خاکستری یا گری هت (Grey Hat) مخالف قوانین و اقدامات ممنوعه موتورهای جستجو نیست. اما کمی غیر اخلاقی بوده و ممکن است در آینده ممنوع شود.

بیشتر بخوانید: سئو منفی چیست ؟

۶ روش جلوگیری از سئو Black Hat در سایت

از آنجایی که بلک هت سئو، یک روش نامناسب و پرخطر برای سایت است. در ادامه بهترین روش های برای جلوگیری از سئو کلاه سیاه در سایت را نام برده ایم.

محتوای با کیفیت و خوب بنویسید

حتما محتوای ارزشمند با توجه به نیاز کاربر بنویسید. البته با رعایت عدم تکرار بیش از اندازه کلمات کلیدی در متن! همچنین محتوای دیگران را کپی و بازنویسی نکنید.

کاربر را گمراه نکنید

مطمئن شوید که داده های ساختار یافته ای که به وبسایت خود اضافه می کنید، موجب گمراهی و گیجی کاربر نمی شود.

بک لینک نخرید

اقدام به خرید و فروش لینک نکنید. منظور از فروش، صرفاً رد و بدل شدن پول بین طرفین نیست. ارائه محصولات رایگان و یا یک سرویس رایگان نیز می تواند شامل این مورد شود.

از ساخت شبکه های وبلاگ خصوصی پرهیز کنید

سعی کنید محتوایی تولید کنید که کاربران به طور طبیعی به وبسایت شما وارد شوند. نه اینکه به صورت جعلی این کار را انجام دهید.

موتور جستجو را فریب ندهید

خزنده های موتور های جستجو را به صفحه های دیگر هدایت نکنید. سعی کنید از فریب موتور جستجو خودداری کنید. شما همیشه باید به دنبال رفع نیاز کاربر و ایجاد یک تجربه عالی برای کاربران باشد.

مطالعه و بروزرسانی اطلاعات

همواره دستورالعمل های وب مستر گوگل را مطالعه کنید و از روش هایی که عنوان کلاه سیاه معرفی می شوند، استفاده نکنید.

اگر سوال یا نیاز به راهنمایی بیشتر دارید و یا بخشی از مقاله را متوجه نشده اید، از طریق کامنت ها با ما در ارتباط بوده و سوال خود را بپرسید.

برچسب ها :

سوالات متداول

روش هایی که خلاف قوانین و دستورالعمل های موتور های جستجو بوده و به رفع نیاز کاربر توجهی نداشته باشند و تنها هدف کسب رتبه در نتایج باشد، به عنوان سئو بلک هت شناخته می شوند.
به هیچ وجه! الگوریتم های گوگل روزبروز هوشمند تر می شوند. بنابراین به راحتی می توانند این روش ها را متوجه شده و سایت هایی که از آنها استفاده کرده اند را جریمه کنند. این جریمه می تواند شامل کاهش رتبه و یا حذف از نتایج جستجو شوند.
4 thoughts on “سئو کلاه سیاه (Black Hat SEO)
 • اردیبهشت 28, 1398 at 6:49 ق.ظ
  Permalink

  ممنون اطلاعات ارزشمندی بود

  Reply
  • بهمن 4, 1401 at 7:02 ب.ظ
   Permalink

   خوشحالیم که براتون مفید بود

 • خرداد 28, 1401 at 6:19 ق.ظ
  Permalink

  سلام ،میشه متوجه شد که سایر رقبا از تکنیک های بلک هت استفاده کردند یا خیر ؟ اصلا جواب میده این روش ها؟

  Reply
  • بهمن 9, 1401 at 2:21 ب.ظ
   Permalink

   درود بر شما
   برخی از روش ها را می توان صفحه مشاهده کرد.
   اما همانطور که در مطلب نیز اشاره کردیم، با پیشرفت الگوریتم های گوگل، روش های بلک هت نیز تاثیر کمتری روی سئو می گذارند. حتی ممکن است رتبه های سایت را نیز به شدت کاهش دهند. در نتیجه بهترین کار، استفاده از سئو کلاه سفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *