×

آموزش سئو تصاویر سایت

آموزش سئو تصاویر سایت : تصاویر سایت نقش مهمی در سئو دارند چرا که تاثیر بسزایی در سرعت بارگذاری سایت دارند. اگر با سئو و ارتقا رتبه سایت در گوگل آشنایی داشته باشید، حتما از اهمیت سرعت بارگذاری سایت مطلع هستید. قبل از اینکه به توضیح سئو تصاویر سایت بپردازیم، باید به چند نکته اشاره کنیم :

  • محتوای عکس ها، باید با موضوع محتوای شما همخوانی داشته باشد. ( بهبود تجربه کاربری را مد نظر داشته باشید، نه جلب رضایت بات های گوگل )
  • سعی کنید از تصاویری استفاده کنید که برای کاربران جذاب باشد و بانس ریت سایت شما را کاهش دهد.
  • از اینفوگرافیک ها برای درک بهتر مطالب استفاده کنید.
  • حجم تصاویر را بهینه سازی کنید تا سرعت بارگذاری صفحات کند نشود.

محتوایی در سئو رتبه می آورد که از هر نظری محتوای غنی باشد و بات های گوگل صرفا به متن شما امتیاز نمیدهند و دیگر محتوای شما تصاویر و فیلم ها تاثیر بسزایی در سئوی سایت دارند.

آموزش سئو تصاویر سایت

فاکتورهای مهم سئو تصاویر سایت

کسب مهارت و آموزش سئو تصاویر سایت نیاز به بررسی عوامل مختلفی در کنار یکدیگر بر بهینه سازی عکس های سایت دارد که در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد:

  • حجم تصویر
  • متن جایگزین یا تگ Alt
  • پسوند تصویر
  • تگ عنوان یا Title
  • نام فایل تصویر

بهینه سازی حجم تصاویر سایت

کاهش حجم عکس نباید منجر به از بین رفتن کیفیت تصویر شود. هدف از فشرده سازی نمایش بهترین کیفیت با کمترین حجم است. بنابراین اگر کاهش حجم به صورت اصولی انجام شده باشد برای کاربران قابل تشخیص نخواهد بود. در بهینه سازی حجم تصاویر باید فرمت عکس متناسب با کاربرد آن به درستی انتخاب شود. بنابراین تصور نکنید که بهینه سازی فقط در کاهش تعداد پیکسل ها انجام می شود.

بهترین حجم برای تصاویر بین 20 تا 30 کیلوبایت می باشد.

البته این مقدار نسبت به حجم محتوای شما و قالب سایتتان میتواند متغیر باشد. به عنوان مثال در مقاله ای که برای آموزش مرحله به مرحله هست و نیاز هست هر مرحله تصویری درج شود این مقدار میتواند بیشتر باشد اما حتما تمامی تصاویر باید بهینه سازی شده باشند، برای اطلاع از سرعت بارگذاری صفحات از سایت Gtmetrix استفاده کنید.

حتما بخوانید : تاثیر سرعت سایت در سئو

بهینه سازی حجم تصاویر با فتوشاپ

یکی از قابلیت هایی که نرم افزار فتوشاپ در اختیار شما قرار می دهد قابلیت خروجی گرفتن برای وب ( Save For Web ) می باشد. این قابلیت فتوشاپ از بخش های export هست که ضمن حفظ کیفیت عکس، حجم عکس ها را کاهش میدهد، اصطلاحا تصاویر را Optimize میکند.

بهینه سازی حجم تصاویر با استفاده از دیگر ابزار های آنلاین

در صورتی که نمیخواهید از فتوشاپ استفاده کنید میتونید از ابزارهای آنلاین زیادی که برای اپتیمایز تصاویر وجود دارند استفاده کنید. برای اپتیمایز تصاویر میتونید از ابزار های زیر استفاده کنید:

برای سئوی تصاویر وردپرس پلاگین های مختلفی وجود دارند، پلاگین ShortPixel WordPress plugin افزونه خوبی برای سئو تصاویر در وردپرس می باشد که استفاده از آن برای اپتیمایز 100 تصویر در ماه رایگان می باشد. به کمک این ابزار میتونید تمام تصاویری که از قبل بارگذاری شده اند رو Optimize کنید.

سئو پسوند تصاویر

پسوند مناسب برای تصویر، با توجه به کیفیت و نوع کاربرد آن انتخاب می شود. به عنوان مثال در عکسهای حجیم که تراکم رنگی بالایی دارند، فرمت JPG میتواند کیفیت عکس را ضمن کاهش حجم آن حفظ کند. پسوند PNG نیز برای تصاویری که تراکم رنگی پایینی دارند استفاده می شود این فرمت قابلیت فشرده سازی و کاهش کیفیت را ندارد و به همین دلیل تصاویری که شامل تعداد رنگ های زیادی هستند اگر با این فرمت ذخیره شوند حجم زیادی پیدا می کنند.

بهتر است همیشه تصویر موردنظرتان را از فرمت PNG دانلود کرده و سپس نسبت به تغییر پسوند به JPG و کاهش حجم آن اقدام کنید.

نام عکس چه تاثیری بر سئو تصاویر دارد ؟

نام تصویر شما باید توضیحی از محتوای درون آن باشد تا بات های گوگل بتوانند تشخیص دهند که موضوع تصویر شما چیست. هنگام انتشار تصاویر در سایت هرگز از نام های Untitled.jpg یا picture01.jpg و همانند آن استفاده نکنید. استفاده از این نام ها تنها بات گوگل را سردرگم کرده و حتی میتوانند تاثیر منفی نیز در تشخیص کلمه کلیدی اصلی شما برای گوگل داشته باشند. سعی کنید همیشه تعادل را حفظ کرده و از انتخاب نامهای طولانی که بیشتر از ۳-۴ کلمه هستند استفاده نکنید. علاوه بر این از توضیحات اضافه پرهیز کنید و سعی کنید در یک عبارت کوتاه موضوع عکس را بیان کنید.

بهینه سازی متن جایگزین

گوگل به تگ Alt عکس اهمیت می دهد. این متن باید توضیح مختصری درمورد عکس باشد که در صورت لود نشدن به کاربر نمایش داده می شود. اگر چند تصویر در یک صفحه دارید بهتر است که متن جایگزین مترادف با نام تصویر انتخاب شود تا از تکرار پرهیز شود. یکی از مهمترین نکات در سئو تصاویر سایت، انتخاب صحیح متن جایگزین است. حتما از کلمه کلیدی اصلیتان در این متن استفاده کنید و عبارتهای مشابه که احتمال میدهید کاربران آنها را برای رسیدن به محتوای شما جستجو کنند را بنویسید.

برای نوشتن alt در تصاویر به Keyword Stuffing یا بمباران کلمه کلیدی توجه داشته باشید. Keyword Stuffing فقط محدود به استفاده بیش از حد کلمه کلیدی در متن نمیشود. در صورتی که شما در یک صفحه بیش از حد از یک کلمه کلیدی در متن جایگزین تصاویر استفاده کنید از نظر گوگل اسپم شناخته خواهد شد.

سئو تگ عنوان تصاویر سایت

تگ عنوان یا Title زمانی که تصویر به صفحه دیگری لینک شده باشد، بجای متن جایگزین نمایش داده می شود. برای بهینه سازی عکس ها در سئو، Title تصویر باید توضیح مختصری از صفحه ای که به آن لینک شده است باشد. بهتر است عنوانی که برای آن انتخاب می کنید با متن جایگزین تفاوت داشته باشد و مترادف آن باشد.

سایز و ابعاد مناسب تصاویر

برای سرعت بارگذاری وبسایت بهتر است تصویر تغییر سایز ندهد اگر آدرس صفحه مورد نظرتان را در ابزارهایی مانند Gtmetrix وارد کنید، تصاویری که تغییر سایز داده شدند را بدست آورید و سایز آنها را تغییر دهید.

همینطور در تگ img اندازه تصویر را برای مرورگر مشخص کنید تا مرورگر قبل از لود تصویر اندازه ابعاد مورد نیاز تصویر را بداند.

سایت مپ برای تصاویر سایت بسازید

تصاویر محتوای مهمی برای سئوی وب سایت هستند، برای اینکه تمام تصاویر شما به درستی گوگل تشخیص دهد بهتر است سایت مپ برای تصاویر خود بسازید. تگ های ساخت سایت مپ تصاویر :

در صورتی که از وردپرس و پلاگین یواست Yoast استفاده میکنید به صورت اتوماتیک تصاویر به سایت مپ شما اضافه خواهند شد.

 

اما اگر این سوال براتون پیش اومده که ریچ اسنیپت ها چی هستند و چه تاثیری بر سئو دارن پیشنهاد میکنم این مقاله رو بخونید.