×

آموزش سئو تصاویر سایت

4.9/5 - (7 امتیاز)

استفاده از عکس های مفید و تصاویر کاربردی در سایت شما تاثیر بسزایی در بهبود UX یا تجربه کاربری و در نتیجه بهبود رتبه سایت در نتایج سرچ موتورهای جستجو به ویژه گوگل دارد. زیرا با استفاده از تصاویر می توانید به سرعت و بسادگی اطلاعات و موضوع هدف خود را به مخاطب انتقال دهید. تشخیص هدف شما از ساخت یک صفحه از وبسایت توسط تصاویری که به کار می گیرید و توضیحات مربوط به آن، برای گوگل بسیار سریع تر و ساده تر خواهد بود.

جالب است بدانید بیش از ۳۰ درصد از جستجوهایی که در گوگل انجام می شوند، مربوط به تصاویر می باشد. به همین دلیل بهینه سازی عکس های موجود در وبسایت می توانید مزایای فراوانی برای کسب رتبه آن داشته باشد. اما در استفاده از عکس ها در سایت خود لازم است نکات مهمی را بدانید که در این بخش به آموزش سئو تصاویر سایت پرداختیم.

مهمترین مزیت سئو تصاویر سایت، بهبود رتبه های وبسایت شما در نتایج جستجوی موتورهای سرچ نظیر گوگل می باشد.

آموزش سئو تصاویر سایت

مهمترین نکات در سئو تصاویر سایت

سئو تصاویر (Image SEO) به فرآیندی گفته می شود که طی آن پیدا کردن و خواندن عکس های موجود در سایت شما توسط موتورهای سرچ نظیر گوگل آسان تر می شود. این امر در بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوهای کاربران در گوگل بسیار موثر و حیاتی است.

 • محتوای عکس ها، باید با موضوع محتوای شما همخوانی داشته باشد. در این بخش باید بهبود تجربه کاربری را مد نظر داشته باشید نه جلی رضایت گوگل
 • سعی کنید از تصاویری استفاده کنید که برای کاربران جذاب باشد و بانس ریت سایت شما را کاهش دهد.
 • از اینفوگرافیک ها برای درک بهتر مطالب استفاده کنید.
 • حجم تصاویر را بهینه سازی کنید تا سرعت بارگذاری صفحات کند نشود.

محتوایی در سئو رتبه می‌آورد که از هر نظری محتوای غنی باشد. در واقع بات های گوگل صرفا به متن شما امتیاز نمی‌دهند و دیگر محتوای شما تصاویر و فیلم ها تاثیر بسزایی در سئوی سایت دارند.

ارتقا سئو تصاویر در گوگل

بهینه سازی تصاویر برای سئو

همانطور که می‌خواهیم رتبه تصاویر ما در گوگل ایمیج افزایش داشته باشند، باید به خاطر داشته باشیم که صفحات و تصاویر را در درجه اول برای کاربران خود بهینه سازی کنیم، نه صرفا برای موتورهای جستجو. تصاویر اصلی با کیفیت بالا و از نظر بصری جذاب، اصطلاحاً شرکت کنندگان بهتری در مسابقه رتبه بندی جستجوی تصویر هستند. با این حال، در اینجا نکاتی در مورد بهینه سازی تصویر برای سئو سایت و نحوه تکمیل محتوا و استراتژی های سئو نام می‌بریم.

 • حجم تصویر
 • پسوند تصویر
 • تگ عنوان یا Title
 • متن جایگزین یا تگ Alt
 • نام فایل تصویر
 • بارگذاری کند

بهینه سازی حجم تصاویر سایت

کاهش حجم عکس نباید منجر به از بین رفتن کیفیت تصویر شود. هدف از فشرده سازی نمایش بهترین کیفیت با کمترین حجم است. بنابراین اگر کاهش حجم به صورت اصولی انجام شده باشد برای کاربران قابل تشخیص نخواهد بود. در بهینه سازی حجم تصاویر باید فرمت عکس متناسب با کاربرد آن، به درستی انتخاب شود. بنابراین تصور نکنید که بهینه سازی فقط در کاهش تعداد پیکسل ها انجام می‌شود.

البته این مقدار نسبت به حجم محتوای شما و قالب سایتتان می‌تواند متغیر باشد. به عنوان مثال در مقاله ای که برای آموزش مرحله به مرحله هست و نیاز هست هر مرحله تصویری درج شود این مقدار می‌تواند بیشتر باشد، اما حتما تمامی تصاویر باید بهینه سازی شده باشند. چرا که تاثیر سرعت سایت در سئو بسیار زیاد بوده و مستقیماً بر رفتار کاربران تاثیر می‌گذارد. برای اطلاع از سرعت بارگذاری صفحات از سایت Gtmetrix استفاده کنید. در ادامه برخی راه های کاهش حجم تصاویر برای ارتفا در گوگل ایمیج را نام می‌بریم.

بهینه سازی حجم تصاویر سایت

بهینه سازی حجم تصاویر با فتوشاپ

یکی از قابلیت هایی که نرم افزار فتوشاپ در اختیار شما قرار می‌دهد قابلیت خروجی گرفتن برای وب ( Save For Web ) می‌باشد. این قابلیت فتوشاپ از بخش های export هست که ضمن حفظ کیفیت عکس، حجم آنها را نیز کاهش می‌دهد، اصطلاحاً تصاویر را Optimize می‌کند.

بهینه سازی حجم تصاویر با استفاده از دیگر ابزار های آنلاین

در صورتی که نمی‌خواهید از فتوشاپ استفاده کنید می‌توانید از ابزارهای آنلاین زیادی که برای اپتیمایز تصاویر وجود دارند استفاده کنید. ابزار های زیر نمونه های پرکاربرد در این زمینه هستند.

 • Shortpixel
 • TinyPNG
 • Imagify

برای سئوی تصاویر وردپرس پلاگین های مختلفی وجود دارند، پلاگین ShortPixel WordPress plugin افزونه خوبی برای سئو تصاویر در وردپرس است که استفاده از آن برای اپتیمایز 100 تصویر در ماه رایگان می‌باشد. به کمک این ابزار می‌توانید تمام تصاویری که از قبل بارگذاری شده‌اند برای ارتقا در تصاویر گوگل Optimize کنید.

سئو پسوند تصاویر

برای ارتقا رتبه تصاویر در گوگل ایمیج باید پسوند مناسب برای عکس ها را انتخاب کنید. به عنوان مثال در عکس های حجیم که تراکم رنگی بالایی دارند، فرمت JPG می‌تواند کیفیت عکس را ضمن کاهش حجم آن حفظ کند. پسوند PNG نیز برای تصاویری که تراکم رنگی پایینی دارند استفاده می‌شود. این فرمت قابلیت فشرده سازی و کاهش کیفیت را ندارد و به همین دلیل تصاویری که شامل تعداد رنگ های زیادی هستند اگر با این فرمت ذخیره شوند حجم زیادی پیدا می کنند. در نهایت پیشنهاد میشود عکسی را انتخاب کنید که بیشترین کیفیت با کمترین حجم را ارائه دهد.

بهتر است همیشه تصویر موردنظرتان را از فرمت PNG دانلود کرده و سپس نسبت به تغییر پسوند به JPG و کاهش حجم آن اقدام کنید.

نام عکس چه تاثیری بر سئو تصاویر دارد ؟

نام تصویر در سئوی عکس های سایت تاثیر دارد. شما باید توضیحی از محتوای درون صفحه را برای عکس ها انتخاب کنید تا بات های گوگل بتوانند تشخیص دهند که موضوع تصویر شما چیست. هنگام انتشار تصاویر در سایت هرگز از نام های Untitled.jpg یا picture01.jpg و همانند آن استفاده نکنید.

استفاده از این نام ها تنها بات گوگل را سردرگم کرده و حتی می‌توانند تاثیر منفی نیز در تشخیص کلمه کلیدی اصلی شما برای گوگل داشته باشند. سعی کنید همیشه تعادل را حفظ کرده و از انتخاب نامهای طولانی که بیشتر از ۳-۴ کلمه هستند استفاده نکنید. علاوه بر این از توضیحات اضافه پرهیز کرده و سعی کنید در یک عبارت کوتاه موضوع عکس را بیان کنید.

نام جایگزین تصاویر سایت

بهینه سازی متن جایگزین یا تگ Alt

همانند نام عکس، گوگل به تگ Alt عکس نیز اهمیت می‌دهد. این بخش باید توضیح مختصری درمورد عکس باشد که در صورت لود نشدن به کاربر نمایش داده می‌شود. اگر چند تصویر در یک صفحه دارید بهتر است که متن جایگزین مترادف با نام تصویر انتخاب شود تا از تکرار پرهیز شود. یکی از مهمترین نکات در سئو تصاویر سایت، انتخاب صحیح متن جایگزین است. حتما از کلمه کلیدی اصلیتان در این متن استفاده کنید و عبارتهای مشابه که احتمال می‌دهید کاربران آنها را برای رسیدن به محتوای شما جستجو می‌کنند را بنویسید.

برای نوشتن alt در تصاویر به Keyword Stuffing توجه داشته باشید. Keyword Stuffing فقط محدود به استفاده بیش از حد کلمه کلیدی در متن نمی‌شود. در صورتی که شما در یک صفحه بیش از حد از یک کلمه کلیدی در متن جایگزین تصاویر استفاده کنید از نظر گوگل اسپم شناخته خواهد شد.

نباید به صورت تصادفی کلمات کلیدی متعددی را برای افزایش رتبه سئوی تصاویر در گوگل استفاده به کار ببرید.

عنوان تصاویر سایت

تگ عنوان یا Title زمانی که تصویر به صفحه دیگری لینک شده باشد، بجای متن جایگزین نمایش داده می‌شود. برای بهینه سازی عکس ها در سئو، Title تصویر باید توضیح مختصری از صفحه ای که به آن لینک شده است باشد. بهتر است عنوانی که برای آن انتخاب می‌کنید با متن جایگزین تفاوت داشته و مترادف آن نوشته شود.

سایز و ابعاد مناسب تصاویر

برای سرعت بارگذاری وبسایت بهتر است تصویر تغییر سایز ندهد. اگر آدرس صفحه مورد نظرتان را در ابزارهایی مانند Gtmetrix وارد کنید، تصاویری که تغییر سایز داده شدند را بدست آورید و سایز آنها را تغییر دهید. همینطور در تگ img اندازه تصویر را برای مرورگر مشخص کنید تا مرورگر قبل از لود تصویر اندازه ابعاد مورد نیاز تصویر را بداند.

سایت مپ برای تصاویر سایت بسازید

تصاویر محتوای مهمی برای سئوی وب سایت هستند، برای اینکه تمام تصاویر شما را گوگل تشخیص دهد، بهتر است سایت مپ برای تصاویر خود بسازید. تگ های ساخت سایت مپ تصاویر :

در صورتی که از وردپرس و پلاگین یواست Yoast استفاده می‌کنید به صورت اتوماتیک تصاویر به سایت مپ شما اضافه خواهند شد.

 

سئوی عکس های سایت

بارگذاری کند را انتخاب کنید

برای سئو تصاویر سایت و ارتقا عکس ها در گوگل ایمیج (Google Image) انتخاب Lazy Loading چیز بدی نیست. در واقع اینکار موجب می‌شود تا زمانی که کاربران در حال لود صفحه شما هستند، زمان بیهوده ای را صرف نکنند. شما با اولویت بندی عکس ها در زمان بارگذاری سبب می‌شوید تا از بالای صفحه عکس های مهم زود تر لود شوند تا کاربر زودتر به مطالب مهم سایت دسترسی پیدا کند. پس از آن عکس های با اولویت کمتر در بخش های مختلف صفحه بارگذاری می‌شوند. برای اینکار حتی می توانید از پلاگین های مرتبط استفاده کنید.

حتما بخوانید: معرفی بهترین سایت های دانلود عکس

سوالات متداول

در وهله اول پس از انتخاب تصویر مناسب که گویای موضوع مربوط به آن است، انتخاب فونت مناسب برای نوشته های داخل متن و خوانا بودن آنها، کاهش حجم عکس به اندازه بهینه و انتخاب نام مناسب برای عکس و همچنین تگ Alt درست و مرتبط و بهینه کردن سایز تصاویر مطابق با موبایل و دیگر پلتفرم ها مهمترین نکات سئو عکس ها می باشند.
برای کوچک کردن تصاویر بدون افت کیفیت می توانید از کمپرسورهای عکس آنلاین نظیر compresspng یا tinypng استفاده کنید. همچنین با استفاده از فتوشاپ نیز می توانید این کار را انجام دهید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

headset مشاوره رایگان