×

تاثیر SSL در سئو سایت

4.9/5 - (7 امتیاز)

گوگل رسما اعلام کرده است که پروتکل امنیتی اس اس ال را در رتبه بندی در نظر می گیرد. با این حال تاثیر SSL در سئو آنچنان محسوس نیست و نباید از آن انتظار معجزه داشته باشید ولی با امنیتی که با خود به همراه دارد موجب اعتماد مشتریان شما خواهد شد.

گواهینامه SSL چیست

گواهینامه SSL چیست؟

SSL مخفف عبارت Secure Sockets Layer می باشد. این گواهینامه یک لایه امنیتی ایجاد می کند که از داده های کاربران در وب سایت محافظت می کند. در واقع فناوری ایمنی استانداردی است که ارتباط بین مرورگر و وب سرور را رمزگذاری می کتد. در نتیجه تضمین می کند که داده های ارسال شده بین وب سرور و مرورگر، خصوصی باقی می مانند.

اس اس ال چطور بر رتبه بندی تاثیر می گذارد؟

در ادامه روش هایی که SSL بر سئو تاثیر می گذارد را معرفی می کنیم.

SSL چطور بر سئو تاثیر می گذارد

افزایش رتبه در موتور جستجو

گوگل تایید کرده است که وب سایتی که دارای گواهینامه SSL باشد، نسبت به وب سایت نا ایمن، در رتبه بندی مزیت خواهد داشت. البته این در صورتی است که عوامل سئو در دو سایت با یکدیگر برابر باشند. محاسبه این مورد اما می تواند کمی دشوار باشد. به عنوان مثال شاید مزیت داشتن 1000 بک لینک قوی، بیشتر از داشتن گواهی اس اس ال باشد.

به این ترتیب باید بدانید که داشتن گواهینامه اس اس ال، نمی تواند به تننهایی موجب افزایش رتبه های شما شود. اما اگر در شرایطی هستید که همه عوامل رتبه بندی را رعایت کرده اید، داشتن این گواهینامه می تواند به بهبود رتبه شما کمک کند.

تاثیر گواهینامه SSL بر سئو سایت

تاثیر اس اس ال بر تجربه کاربری یا UX سایت

بدون یکی از تاثیر های SSL در سئو بهبود تجربه کاربری در وبسایت است. حتماً تا به حال تجربه کرده اید که وقتی وارد یک سایت بدون اس اس ال می شوید، گوگل به شما اخطار می دهد که این سایت امن نیست و باید از مرور آن منصرف شوید. این یکی از سیاست های گوگل است که وب سایت های رمزگذاری نشده را به کاربر اعلام می کند.

در نتیجه کاربر با دیدن این پیغام مردد سریعاً شده و به احتمال بسیار زیاد از آن خارج می شود. حال فرض کنید کاربران زیادی به دنبال سرچ یک کلمه کلیدی وارد یک وب سایت ناامن شده اند. پس از اینکه کاربران وارد سایت می شوند، اقدام به خروج از آن می کنند. در این حالت گوگل رتبه های سایت ار نیز کاهش می دهد.

برای اینکه بیشتر با رابطه امنیت سایت و سئو آشنا شوید حتماً این مطلب را بخوانید.

در واقع این یک اثر غیر مستقیم SSL در رتبه بندی است. بنابراین کاهش ترافیک ورودی به معنای کسب فرصت های کمتر برای رشد و تعامل بالاتر می باشد. با توجه به اهمیت گوگل در ایجاد فضای امن برای کاربران، روند سایت هایی که از گواهی SSL استفاده می کنند روز به روز در حال افزایش است.

SSL-در-سئو

نمودار بالا توسط سایت BuiltWith در صفحه SSL by default usage تهیه شده است، این آمار نشان می دهد که در سال 2019، تقریبا 80 درصد از 100 هزار سایت برتر دنیا از پروتکل HTTPS استفاده می کنند.

افزایش سرعت سایت

یکی از مهمترین عواملی که موجب می گردد SSL بر سئو وبسایت اثر مثبتی داشته باشد، افزایش سرعت است. بطوریکه مطابق آمار شرکت Load Impact نیز بیش از پنجاه درصد سایت هایی که از اس اس ال استفاده می کنند، دارای سرعت بیشتر و در نتیجه عملکرد بهتری هستند. علت آن نیز به این موضوع بر می گردد که چنانچه از پروتکل http استفاده شود، کاربران شما جهت ارتباط با سایت بایستی ۹ مرحله را طی کنند. این در حالی است که اگر از https استفاده نمائید، دو مرحله از آن به صورت همزمان انجام می شود که بطور موثری بر افزایش سرعت لود سایت موثر خواهد بود.

بهبود امنیت سایت با SSL

اصلی ترین هدف برای استفاده از گواهینامه SSL و تاثیر آن برسئو، در واقع افزایش امنیت وبسایت ها است. زیرا سایت ها همواره با داده های متنوعی در ارتباط هستند که در صورت استفاده از پروتکل http، در معرض شنود قرار می گیرند. بطوریکه ممکن است افراد بتوانند به اطلاعات سایت شما نفوذ نمایند. تاثیر گواهی SSL بر بهبود امنیت سایت به حدی است که می تواند امنیت داده های وبسایت ها را کاملا تضمین نماید. در نتیجه سایت از مشکلاتی نظیر هک وردپرس در امان خواهد بود.

سوالات متداول

تاثیر گواهی SSL بر روی سئو سایت تا حدی است که بطور مثال دو وبسایت کاملا برابر و با محتوای یکسان را در نظر بگیرید. در صورتی که یکی از این سایت ها دارای گواهی اس اس ال بوده، دومی فاقد آن باشد، قطعات وبسایت دارای این گواهی رتبه بندی بسیار بهتری در موتورهای جستجو دریافت خواهد نمود. 
بله به منظور مشاهده تاثیر آن بر سئو بهتر است در هر صفحه از سایت خود SSL را فعال کنید. در این صورت برای تمایم صفحات ارجاع داده ها بین دو وبسایت از طریق یک پروتکل صورت می گیرد که علاوه بر امنیت سایت شما به افزایش سرعت آن نیز کمک می نماید.
طبیعتا کاربران نیز به سایت هایی که این گواهی را دارند راحت تر اعتماد می کنند. زیرا اطلاعات حساب کاربری آنها در سراسر اینترنت امنیت بیشتری خواهد داشت. این موضوع احتمال هک حساب های کاربران و استفاده از اطلاعات آنها را به صفر می رساند.
headset مشاوره رایگان