×

تاثیر SSL در سئو سایت

4.9/5 - (7 امتیاز)

گوگل رسما اعلام کرده است که پروتکل امنیتی اس اس ال را در رتبه بندی در نظر می گیرد. با این حال تاثیر SSL در سئو آنچنان محسوس نیست و نباید از آن انتظار معجزه داشته باشید ولی با امنیتی که با خود به همراه دارد موجب اعتماد مشتریان شما خواهد شد.

گواهینامه SSL چیست؟

SSL مخفف عبارت Secure Sockets Layer می باشد. این گواهینامه یک لایه امنیتی ایجاد می کند که از داده های کاربران در وب سایت محافظت می کند. در واقع فناوری ایمنی استانداردی است که ارتباط بین مرورگر و وب سرور را رمزگذاری می کتد. در نتیجه تضمین می کند که داده های ارسال شده بین وب سرور و مرورگر، خصوصی باقی می مانند.

SSL چطور بر سئو تاثیر می گذارد

اس اس ال چطور بر رتبه بندی تاثیر می گذارد؟

در ادامه روش هایی که SSL بر سئو تاثیر می گذارد را معرفی می کنیم.

افزایش رتبه در موتور جستجو

گوگل تایید کرده است که وب سایتی که دارای گواهینامه SSL باشد، نسبت به وب سایت نا ایمن، در رتبه بندی مزیت خواهد داشت. البته این در صورتی است که عوامل سئو در دو سایت با یکدیگر برابر باشند. محاسبه این مورد اما می تواند کمی دشوار باشد. به عنوان مثال شاید مزیت داشتن 1000 بک لینک قوی، بیشتر از داشتن گواهی اس اس ال باشد.

به این ترتیب باید بدانید که داشتن گواهینامه اس اس ال، نمی تواند به تننهایی موجب افزایش رتبه های شما شود. اما اگر در شرایطی هستید که همه عوامل رتبه بندی را رعایت کرده اید، داشتن این گواهینامه می تواند به بهبود رتبه شما کمک کند.

تاثیر اس اس ال بر تجربه کاربری

بدون یکی از تاثیر های SSL در سئو بهبود تجربه کاربری در وبسایت است. حتماً تا به حال تجربه کرده اید که وقتی وارد یک سایت بدون اس اس ال می شوید، گوگل به شما اخطار می دهد که این سایت امن نیست و باید از مرور آن منصرف شوید. این یکی از سیاست های گوگل است که وب سایت های رمزگذاری نشده را به کاربر اعلام می کند.

در نتیجه کاربر با دیدن این پیغام مردد سریعاً شده و به احتمال بسیار زیاد از آن خارج می شود. حال فرض کنید کاربران زیادی به دنبال سرچ یک کلمه کلیدی وارد یک وب سایت ناامن شده اند. پس از اینکه کاربران وارد سایت می شوند، اقدام به خروج از آن می کنند. در این حالت گوگل رتبه های سایت ار نیز کاهش می دهد.

برای اینکه بیشتر با رابطه امنیت سایت و سئو آشنا بشوید. حتماً این مطلب را بخوانید

در واقع این یک اثر غیر مستقیم SSL در رتبه بندی است. بنابراین کاهش ترافیک ورودی به معنای کسب فرصت های کمتر برای رشد و تعامل بالاتر می باشد.

با توجه به اهمیت گوگل در ایجاد فضای امن برای کاربران، روند سایت هایی که از گواهی SSL استفاده می کنند روز به روز در حال افزایش است.

SSL-در-سئو

نمودار بالا توسط سایت BuiltWith در صفحه SSL by default usage تهیه شده است، این آمار نشان می دهد که در سال 2019، تقریبا 80 درصد از 100 هزار سایت برتر دنیا از پروتکل HTTPS استفاده می کنند.