×

بردکرامب (Breadcrumb) چیست؟

4.9/5 - (12 امتیاز)

بردکرامب ها متن های لینک داری هستند که در بخش هایی بالایی یا پایین صفحه سایت به صورت افقی قرار دارند. این متن ها به عنوان منوهایی برای دسترسی به بخش هایی که کاربرد از آنها گذشته تا به صفحه فعلی که در آن قرار دارد برسد، اشاره دارند. Breadcrumb به معنی خرده نان است.

این اصطلاح نیز از داستان خیالی هنسل و گرتل گرفته شده که دو کودک برای پیدا کردن مسیر در جنگل و گم نشدن، در راه خود از خرده نان برای مشخص کردن مسیر استفاده می کردند. به بردکرامب ها با توجه به کاربردشان، مسیر راهنمای سایت یا صفحه نیز گفته می شود. بردکرامب ها سبب تجربه کاربری (UX) بهتر و همچنین سهولت کراول کردن صفحات می شوند که تاثیر بسزایی در سئو نیز دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نقش تجربه کاربردی در سئو سایت و بهبود آن، حتماً این مقاله را بخوانید.

بردکرامب چه تاثیری در سئو دارد

کاربرد بردکرامب در سئو

Breadcrumb ها، لینک هایی هستند که به کاربران این امکان را می دهند تا مکان خود در وبسایت و فاصله خود تا صفحه اصلی را پیدا کند. درست مانند لینک های داخلی، بردکرامب ها را نیز به نگه داشتن کاربر در یک سایت کمک می کنند. زیرا باعث کمک به کاربران برای پیدا کردن اطلاعات مورد نظر خود در سایت می شوند.

همچنین این ویژگی ها به کاربر اجازه می دهند تا در صورت نیاز، به صفحه های قبل بازگردد. از همین رو در تجربه کاربری بسیار تاثیر گذار است زیرا موجب گشت و گذار راحت تر در سایت می شود. اما آپدیت ها و تغییرات جدید گوگل موجب شده تا اهمیت این ویژگی نیز افزایش یابد، به صورتی که می تواند مستقیماً در سئو تاثیرگذار باشند.

گوگل اکنون بردکرامب ها را در نتایج جستجو نمایش می دهد و از آنها برای دسته بندی اطلاعات در نتایج جستجو استفاده می کند. این ویژگی به کاربران کمک می کند تا راحت تر در وبسایت هدایت شوند.

معرفی 3 نوع بردکرامب رایج

همه Breadcrumb ها با یکدیگر برابر نیست و انواع بردکرامب برای هدف های خاص استفاده می شوند. در نتیجه قبل از اینکه این ویژگی ها را به وبسایت اضافه کنید، باید با آنها آشنا بوده و بدانید که کدام یک از آنها برای شما مناسب تر هستند.

بردکرامب مبتنی بر سلسله مراتب (Location based)

این نوع، بسیار رایج بوده و به کاربران می گوید که در ساختار سایت، کجا قرار داشته و چگونه به صفحه اصلی برگردند.

به عنوان مثال: صفحه اصلی > خدمات > تعرفه سئو سایت

کاربرد انواع Breadcrumb

بردکرامب مبتنی بر ویژگی (Attribute based)

این نوع از Breadcrumb ها در سایت های فروشگاهی استفاده می شود. این نوع، به کاربر نشان می دهد که روی چه ویژگی هایی کلیک کرده تا به صفحه فعلی برسد.

به عنوان مثال: خانه > کفش > پیاده روی > زنانه

بردکرامب های مبتنی بر تاریخ ( History based)

این مسیر ها به کاربر نشان می دهد تا از چه صفحاتی در سایت بازدید کرده، مانند تاریخچه (History) مرورگر

به عنوان مثال: اگر در صفحه اخبار سئو بودید و سه مقاله مختلف را مطالعه می کردید، ممکن بود به این شکل مسیر های راهنما را ببینید: صفحه اصلی > مقاله 1 > مقاله 2 > صفحه فعلی (مقاله 3)

برای آشنایی با بانس ریت سایت و تاثیر آن را سئو، این مقاله را بخوانید.

مزایای Breadcrumb

اصلی ترین کاربرد راهنمای مسیر صفحات را می توان اطلاع کاربر از محل فعلی و مسیری که در سایت طی کرده به شمار آورد. اما استفاده از بردکرامب در سایت، چند مزیت دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

کاربرد بردکرامب در سئو

تجربه کاربردی (UX) را بهبود می بخشد

Breadcrumb ها، حرکت در سایت را برای کاربران آسان تر می کنند. همچنین کاربر تشویق می شود تا بخش های دیگر سایت را نیز مرور کرده و یا به آنها بازگردد. این یک روش مفید برای کمک به کاربر است تا راحت تر به آنچه می خواهد دسترسی پیدا کند. به عنوان مثال اگر محصولی در یک سایت فروشگاهی ناموجود باشد، کاربر می تواند به راحتی به شاخه های بالاتر و صفحات قبل تر بازگردد.

رتبه سایت را بهبود می بخشد

علاوه بر اینکه برای UX عالی هستند، گوگل را نیز راضی می کنند. گوگل از بردکرامب ها برای دسته بندی محتوا در سایت ها استفاده می کنند. این اتفاق در سال 2018 افتاد که گوگل آنها را به صفحه نتایج جستجو اضافه کرد. همچنین به کاربران کمک می کند تا بفهمند که صفحه مورد نظر در کجای سایت شما قرار دارد.

کاربر را بیشتر در سایت نگه می دارد

بانس ریت یا نرخ پرش، ممکن است که به عنوان یک عامل رتبه بندی مستقیم رتبه بندی نشود، اما تاثیر زیادی روی بهبود رتبه سایت در گوگل دارد. همچنین علاوه بر محتوا، نرخ پرش می تواند نشان دهنده کیفیت پایین UX نیز باشد. مشکلی که استفاده از بردکرامب در سایت می تواند تاحدودی آن را کاهش دهد.

به عنوان مثال شما به یک سایت کفش فروش برای خرید کفش مراجعه می کنید، امکان دارد صفحه ای که به آن مراجعه می کنید، محصول مورد نظر شما نباشد. اما می توانید با استفاده از Breadcrumb ها می توانید به دسته بندی اصلی کفش ها برگشته و محصول دیگری انتخاب کنید، بدون اینکه از سایت خارج شده و وارد سایت دیگری شوید.

اضافه کردن بردکرامب Yoast به وردپرس

برای چگونگی اضافه کردن Breadcrumb به سایت، روش های مختلفی است. استفاده از پلاگین ها برای CMS هایی مانند وردپرس و جوملا، یا اضافه کردن دستی کد ها به CMS های اختصاصی، همگی از این روش ها هستند. اما پراستفاده ترین و معمول ترین آنها، اضافه کردن بردکرامب به وردپرس است که در ادامه آنرا توضیح می دهیم.

برای انجام این کار لازم است تا کد زیر را به وبسایت وردپرسی خود اضافه کنید:

<?php

if ( function_exists(‘yoast_breadcrumb’)){

yoast_breadcrumb(‘</p><p id=”breadcrumbs”>’,'</p><p>’);

} ?>

پلاگین yoast seo، ابزاری آسان برای اضافه کردن بردکرامب به سایت وردپرسی بوده و همچنین آنها را برای گوگل نیز آماده می کند. دقت کنید که این کد باید در فایل های single.php یا page.php اضافه شوند.

سوالات متداول

بردکرامب ها موجب درک بهتر گوگل از سلسله مراتب موضوع ها و همچنین شناخت کاربر از موقعیت فعلی خود می شود. این ویژگی هم برای گوگل و هم برای کاربر خوب است. در نتیجه می تواند برای سئو نیز مفید باشد. اما به عنوان یک عامل مستقیم رتبه بندی و ویژگی که مستقیماً روی کسب رتبه تاثیر داشته باشد، شناخته نمی شود.
هدف استفاده از آنها درک بهتر کاربر از موقعیت مکان فعلی با صفحات بالاتر و قبل تر می باشد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

headset مشاوره رایگان