×

ضریب خروج یا نرخ بازگشت

4.9/5 - (10 امتیاز)

ضریب خروج یا نرخ بازگشت که با نامهای بانس ریت یا Bounce Rate هم شناخته میشود، به تعداد کاربرانی گفته می شود که صفحه سایت شما را باز کرده و بدون مشاهده هیچ صفحه دیگر یا در کمتر از 1 دقیقه از آن صفحه خارج می شوند. این موضوع هم برای یک صفحه و هم برای سایت (میانگین صفحات) قابل بررسی است و مقدار آن بر حسب درصد بیان می شود. و افزایش آن برای کارشناسان سئو بسیار نگران کننده است.

درصدی که در ضریب خروج ارائه می شود، نسبت تعداد کاربرانی که سریعا از صفحه خارج می شوند به تعداد کل کاربرانی که وارد صفحه شده اند را بیان می کند. به عنوان مثال اگر ضریب خروج صفحه ای 63 درصد باشد، یعنی از هر 100 نفری که آن را مشاهده کرده اند 63 نفر به سرعت از آن خارج شده اند.

 بهترین درصد ضریب خروج بین 26 تا 40 بوده و بعد از آن 41 تا 55 درصد نسبتا خوب و 56 تا 70 درصد معمولی است.

ضریب خروج یا بانس ریت ایده آل

میزان بانس ریت ایده آل 40 درصد است. اگر این میزان بالای 40 درصد باشد به معنی مشکل در قسمتی از کار شماست، در واقع نیاز کاربر برآورده نمی شود و به همین دلیل از سایت شما خارج می شود. اگر این نرخ به 80 درصد یا بیشتر برسد می توان گفت فاجعه است. برای کنترل این نرخ می توانید از گوگل آنالیتیکز یا دیگر ابزار مشابه کمک گرفته و بررسی کنید که کاربران با چه کلمه ای به سایت شما وارد شده اند.

با این کار متوجه نیاز کاربر شده و با بالا بردن کیفیت محتوای خود به هدف آن ها نزدیک تر می شوید. بعلاوه می توانید جذابیت وبسایت تان را افزایش دهید و سرعت بارگزاری سایت را هم بررسی کنید. نقص در هر یک از این بخش ها باعث افزایش بانس ریت می شود. افزایش ضریب خروج پس از مدتی ممکن است رتبه تان را در گوگل پایین بیاورد و درنتیجه ترافیک از طرف موتورهای جستجوگر به سمت سایت شما کم می شود.

بهبود بانس ریت یا نرخ بازگشت

بررسی کلمات ورودی در سرچ کنسول : گاهی ممکن است برخی کلمات ورودی وبسایت تان با محتوا و خدمات شما مرتبط نباشند. این در حالی است که گوگل به آن ها جایگاه ویژه ای داده است. پس باید این کلمات نامرتبط را پیدا کرده و حذف کنید. گاهی هم ممکن است این کلمات در ارتباط با کار شما باشند اما مطلبی برای آن ها ارائه نداده اید؛ از این فرصت استفاده کنید و مطلب مفیدی تهیه کنید.

ارائه پاسخ مناسب برای نیاز کاربر

کارآمد ترین روش برای بهبود بانس ریت یا نرخ بازگشت برطرف کردن نیاز کاربران و پاسخ به سوالات احتمالی آنها است. البته این پس از زمانی مطرح می شود که تمام معیارهای سئو در ساختار و طراحی سایت شما رعایت شده باشد.

توجه داشته باشید که شما نمی توانید برای کلماتی رتبه کسب کنید که سایت شما پاسخ سوال جستجو کنندگان آن واژه ها نیست. و حتی اگر رتبه در آن کلمات کلیدی کسب شود با مشکل افزایش بانس ریت مواجه خواهید شد و در نهایت اعتبار و رتبه های سایت شما به خطر می افتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.