×

ضریب خروج یا نرخ بازگشت

4.9/5 - (10 امتیاز)

ضریب خروج، نرخ بازگشت یا نرخ پرش که با نام های بانس ریت یا Bounce Rate هم شناخته می شود، به تعداد کاربرانی گفته می شود که صفحه سایت شما را باز کرده و بدون مشاهده هیچ صفحه دیگر یا در کمتر از 1 دقیقه از آن صفحه خارج می شوند. این موضوع هم برای یک صفحه و هم برای سایت (میانگین صفحات) قابل بررسی است و مقدار آن بر حسب درصد بیان می شود. و افزایش آن برای کارشناسان سئو بسیار نگران کننده است.

از دید گوگل، اگر کاربران از حداقل دو صفحه از وبسایت شما دیدن کنند، سایت شما خوب است. درصدی که در ضریب خروج ارائه می شود، نسبت تعداد کاربرانی که سریعا از صفحه خارج می شوند به تعداد کل کاربرانی که وارد صفحه شده اند را بیان می کند. به عنوان مثال اگر ضریب خروج صفحه ای 63 درصد باشد، یعنی از هر 100 نفری که آن را مشاهده کرده اند 63 نفر به سرعت از آن خارج شده اند.

 بهترین درصد ضریب خروج بین 26 تا 40 بوده و بعد از آن 41 تا 55 درصد نسبتا خوب و 56 تا 70 درصد معمولی است.

نرخ پرش چگونه محاسبه می شود

ضریب خروج یا بانس ریت خوب چیست؟

میزان بانس ریت ایده آل 40 درصد است. اگر این میزان بالای 40 درصد باشد به معنی مشکل در قسمتی از کار شماست. در واقع نشان دهنده این است که نیاز کاربر برآورده نشده و به همین دلیل از سایت شما خارج می شود. اگر این نرخ به 80 درصد یا بیشتر برسد می توان گفت فاجعه است. برای کنترل این نرخ می توانید از گوگل آنالیتیکز یا دیگر ابزار مشابه کمک گرفته و بررسی کنید که کاربران با چه کلمه ای به سایت شما وارد شده اند.

برای خواندن تاثیر نرخ کلیک در سئو، حتما این مقاله را در وبلاگ سرچ لند بخوانید.

با این کار متوجه نیاز کاربر شده و با بالا بردن کیفیت محتوای خود به هدف آن ها نزدیک تر می شوید. بعلاوه می توانید جذابیت وبسایت تان را افزایش دهید و سرعت بارگزاری سایت را هم بررسی کنید. نقص در هر یک از این بخش ها باعث افزایش بانس ریت می شود. افزایش ضریب خروج پس از مدتی ممکن است رتبه تان را در گوگل پایین بیاورد و در نتیجه ترافیک از طرف موتورهای جستجوگر به سمت سایت شما کم می شود.

اما نرخ پرش خوب به موارد مختلفی بستگی دارد. میزان نرخ بازگشت برای همه یکسان نیست. مواردی مانند نوع کسب و کار، صنعت، کشور و حتی نوع دستگاه هایی که بازدید کنندگان از آنها استفاده می کنند نیز در میانگین نرخ پرش خوب برای سایت شما تاثیر گذارند. به عنوان مثال بانس ریت سایت صنایع حدود 47 درصد است. با اینحال این میانگین به دستگاه کاربر نیز بستگی دارد. به طوری که کاربران موبایل دارای میانگین نرخ پرش 51 درصد هستند.

بانس ریت خوب چقدر است

بهبود بانس ریت (نرخ بازگشت)

برای کاهش نرخ پرش و بهبود آن باید دلیل را پیدا کنید. دلیل اصلی بانس ریت بالا این است که سایت شما نمی تواند نیاز کاربران را برطرف سازد. در ادامه چندین راه بهبود نرخ پرش و کاهش آن را بیان می کنیم.

مرور صفحاتی که بیشترین نرخ خروج را دارند

صفحات خروجی، صفحاتی هستند که افراد درست قبل از ترک سایت شما از آن بازدید کرده اند. از این روش می توانید متوجه شوید که چه کاربرانی مستقیماً وارد و همچنین چه افرادی از طریق یک لینک داخلی به آن صفحه رسیده و از آن خارج شده اند. این کار به شما کمک می کند تا وقت خود را روی صفحاتی بگذارید که نیاز به بهبود بیشتری دارند.

زمان لود صفحات

صفحات سایت شما ممکن است بسیار کند باشند. همچنین ممکن است بعضی صفحات سایت، نسبت به دیگر صفحات زمان بیشتری برای لود شدن سپری کنند. سرعت سایت بسیار مهم بوده می تواند در میزان نرخ پرش سایت نیز تاثیر گذار باشد. بنابراین حتما سعی کنید تا سرعت سایت خود را بهبود بخشید. بعضی از مواردی که در افزایش سرعت تاثیرگذارند عبارتند از استفاده از عکس هایی با اندازه های کوچکتر و یا حذف کد های جاوای استفاده نشده.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاثیر سرعت سایت در سئو، این مقاله را مطالعه کنید.

کاهش بانس ریت صفحه

خوانایی صفحات را آسان کنید

خوانایی بسیار مهم است. بسیاری از ابزارهای رایگان هستند که می توانید برای خواناتر کردن محتوای صفحه از آنها استفاده کنید مانند پلاگین Yoast برای وردپرس یا ابزار رایگان WebFX.

در ادامه چند راه حل برای افزایش خوانایی محتوای صفحه معرفی می کنیم:

  • هدر هایی با عناوین مختلف برای خوانایی بهتر اضافه کنید
  • لیست اضافه کنید تا کاربر اطلاعات مهم را راحت تر بخواند (مثل این)
  • برای اشتراک اطلاعات مهم از تصاویر، اینفوگرافیک و نمودار استفاده کنید
  • کلمات کلیدی که کلماتی که فکر می کنید برای کاربر آن صفحه مهم هستند را پررنگ کنید (در این کار زیاده روی نکنید، طبیعی انجام دهید)
  • به نوع و اندازه فونت، طول جمله و پاراگراف و فضای خالی صفحات دقت کنید

ارائه پاسخ مناسب برای نیاز کاربر

کارآمد ترین روش برای بهبود بانس ریت یا نرخ بازگشت برطرف کردن نیاز کاربران و پاسخ به سوالات احتمالی آنها است. البته این پس از زمانی مطرح می شود که تمام معیارهای سئو در ساختار و طراحی سایت شما رعایت شده باشد.

توجه داشته باشید که شما نمی توانید برای کلماتی رتبه کسب کنید که سایت شما پاسخ سوال جستجو کنندگان آن واژه ها نیست. و حتی اگر رتبه در آن کلمات کلیدی کسب شود با مشکل افزایش بانس ریت مواجه خواهید شد و در نهایت اعتبار و رتبه های سایت شما به خطر می افتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *