×

اهمیت تهیه کپسول آتش نشانی

4.7/5 - (3 امتیاز)

امنیت یکی زا نعماتی است که انسان معمولا قدر آن را نمی داند. بسیاری از ما تا زمانی که دچار حادثه ای نشویم و خطر را احساس نکنیم باور نداریم که ممکن است چنین مسئله ای برای ما نیز اتفاق بی افتد. خرید کپسول آتش نشانی و سایر تجهیزات اطفا حریق یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید در هر مکانی صورت گیرد.

فرقی نمی کند که شما در یک محیط اداری آرام و یا منزل هستید یا در یک کارگاه ، کارخانه یا یک محیط صنعتی کار می کنید. حادثه در هر محیطی ممکن است به دلایل متفاوت اتفاق بی افتد. بنابراین آماده شدن برای مقابله با آن و افزایش ضریب امنیتی برای ما الزامی است. در این مقاله به اهمیت وجود کپسول های اطفا حریق و نگهداری و شارژ سالیانه آنها می پردازیم ،‌امیدواریم که مورد توجه شما قرارگیرد.

آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی

در ابتدا پیش از خرید کپسول آتش نشانی باید با انواع آن آشنا شوید. کپسول های اطفا حریق انواع متفاوتی دارند که مواد خاموش کننده و گاز آنها با هم متفاوت هستند. پس با توجه به نوع آتش و اجسام محیط باید کپسول را انتخاب کنید.

  • کپسول پودر و گاز یا (کپسول های پودری)
  • کپسول آب و گاز
  • کپسول فوم
  • کپسول CO2

کپسول های پودری

کپسول های پودری برای خاموش کردن آتش های نوع A,B و C مناسب است. معمولا از این کپسول برای خاموش کردن جامدات مثل چوب و پارچه و فلزات استفاده می شود. اما توجه داشته باشید که برای کاغذ و مقوا این نوع کپسول های پیشنهاد نمی شود. مواد اطفا حریق استفاده شده در این کپسول ها پودر است که توسط گاز به بیرون پرتاب می شود.

کپسول های پودری

کپسول های آب و گاز

همانطور که از نام این محصول مشخص است ،‌از ماده ی اطفا حریق آب و گاز برای خاموش کردن آتش استفاده می کند. این کپسول ها معمولا به رنگ آبی دیده می شوند و برای خاموش کردن کاغذ، کارتن ،‌ کاه و مواد پلاستیکی استفاده می شود. اما به طور کلی قدرت ویژه ای در خاموش کردن کاغذ ها و مواد مشابه دارند.

کپسول اطفا حریق آب و گاز

کپسول آتش نشانی فوم

کپسول های آتش نشانی فوم یا کف از مواد اطفا حریق مایع بهره می گیرند و قدرت خاموش کنندگی انها به نسبت آب و گاز بیشتر است. همچنین این کپسول ها اکسیژن را کاهش داده و از گسترش آتش جلوگیری می کنند. نوع دیگری از این کپسول ها با نام بایوفوم تولید می شود که به جای مواد شیمایی از مواد گیاهی ساخته شده و دوستدار محیط زیست هستند.

کپسول آتش نشانی فوم

کپسول های دی اکسید کربن یا CO2

کپسول های آتش نشانی CO2 با استفاده از گاز دی اکسید کربن و حذف سریع اکسیژن قدرت فوق العاده ای در مهار آتش دارند. این کپسول ها برای خاموش کردن حریق در اتاق های سرور و مکان هایی که تجهیزات برقی وجود دارد استفاده می شوند. توجه داشته باشید که زمان استفاده از کپسول های دی اکسید کربن مقدار قابل توجهی گاز دی اکسید کربن از آن خارج شده که می تواند باعث خفگی افراد شود. لذا استفاده از این کپسول ها نیاز به آموزش داشته و حساسیت بالایی دارد.

با توجه به اینکه خاموش کننده های دی اکسید کربن از گاز برای خفه کردن آتش استفاده می کنند، برای مهار آتش دستگاه های برقی و الکتریکی پیشنهاد می شوند.

کپسول آتش نشانی co2

شارژ و نگهداری کپسول های آتش نشانی

پس از تهیه و خرید یک کپسول اطفا حریق باید توجه داشته باشید که به نسبت نوع کپسول بازدید های دوره ای ، تست هیدوراستاتیک و شارژ کپسول آتش نشانی را مرتب انجام دهید. تمام کپسول های آتش نشانی در دوره های زمانی مشخص نیاز به بازدید و شارژ دارند تا در مواقع بروز حادثه بتوان از آنها استفاده نمود.

جهت خرید کپسول آتش نشانی و سایر تجهیزات ایمنی می توانید با مراجعه به سایت موسسه ایمنی و آتش نشانی رهاورد خرید خود را انجام داده و سفارش را درب منزل دریافت کنید.