×

استفاده از تگ هدینگ

4.5/5 - (10 امتیاز)

نحوه استفاده از تگ هدینگ و تیتر تفاوتهایی دارد و ضروری است که یک وبمستر مبتدی تا سئوکار حرفه ای از اهمیت آنها اطلاع داشته باشد. برای قرار دادن تیتر های مختلف در یک مطلب جدید می توانید از تگ های عنوان H1، H2، و غیره استفاده کنید. وقتی این تیتر ها کنار هم قرار می گیرند، یک ساختار کلی برای مطلب شما شکل خواهند داد. این کار به مخاطب کمک می کند تا راحت تر قسمت ها و موضوعات مورد نظر خود را پیدا کرده و از آن ها استفاده کند. بعلاوه موتور های جست و جو نیز راحت تر می توانند موضوع مورد نظر کاربر را پیدا کرده و او را به سمت آن هدایت کنند.

تفاوت تگ هدینگ با عنوان

ابتدا باید ببینیم که هر یک از این ها (تگ های هدینگ H و متا تایتل ) چه نقشی دارند و در کجا استفاده می شوند.

هدینگ هر صفحه، آن تیتری است که درون متن شما وجود دارد و برای کاربر و موتور جست و جو قابل رویت است. در کد html یک سایت، هدینگ با  تگ h مشخص می شود و در حقیقت تیتر همان معادل فارسی هدینگ می باشد.

از طرفی دیگر عنوان ، آن نامی است که شما برای صفحه ی خود انتخاب می کنید. در حقیقت عنوان صفحه ی شما در درون متن به کاربر نمایش داده نمی شود. در html این عنوان ، با نام تایتل شناخته می شود و با تگ title مشخص شده است. برای پیدا کردن نام عنوان هر صفحه، می توانید نام آن در تب مرورگر را ببینید. در واقع عنوان  صفحه آن عبارتی ست که به هنگم جست و جوی کاربر در موتور جست و جوی گوگل به عنوان تیتر اصلی شما نمایش داده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه استفاده از تگ هدینگ و تایتل در قالب، میتوانید مقاله طراحی قالب رسپانسیو را مطالعه کنید.

چرا از انواع هدر ها استفاده میکنیم؟

اهمیت تیتر بندی با تگ های هدر

اگر در مطلب خود از تیتر های درستی استفاده نکرده باشید، هم خواندن آن برای کاربر سخت است و هم موتور جست و جو نمی تواند مطلب مورد نظر را به راحتی پیدا کند.

تگ تیتر برای فضای وب اصلا موضوع جدیدی نیست و در طی سال های اخیر تغییرات چندانی نداشته است. پس نه نحوه ی استفاده از آن ها تغییر کرده و نه از اهمیت آن ها چیزی کم شده است.

ایجاد یک ساختار منطقی و مناسب با تگ هدینگ

شما برای هر صفحه باید تنها از یک تگ H1 استفاده کنید و با آن تگ تیتر اصلی مطلب را عنوان کنید. مثلا تیتر اصلی این مقاله ی ما ” استفاده از تگ هدینگ – تیتر بندی متن چگونه باید باشد؟ ”  است. این دقیقا همان عبارتی است که بر روی آن کلیک کردید. توجه داشته باشید که در یک تیتر لزوما نیازی به عنوان کردن نام سایت نیست ( مگر در صفحه ی اصلی) و تنها باید موضوع صفحه را مشخص کنید.

مثلا یک فروشگاه اینترنتی را در نظر بگیرید که در این فروشگاه صفحاتی وجود دارند که طبق دسته بندی محصولات را نشان می دهند؛ در طرف دیگر فروشگاه صفحاتی وجود دارند که اطلاعات یک محصول را نمایش می دهد.

پس از اینکه تیتر اصلی را مشخص کردیم، به تگ بعدی یعنی H2 می رویم و از زیر تیتر های مطلب خود برای آن استفاده می کنیم. همچنین می توانید به کمک این تگ بخش های اصلی و مهم مطلب تان را مشخص کنید و مفهوم متن را برای کاربران و گوگل واضح تر کنید.

پس از آن به سراغ تگ H3 می رویم. این تگ در حقیقت زیر تیتر های عناوین H2 به شمار می روند.

برخی اشتباهات و نکات مهم درباره هدینگ

اشتباهی رایج در استفاده از تگ های تیتر

مشکل اکثریت مردم، آن زمانی است که از تگ های تیتر استفاده می کنند تا بخش های وب سایت خود را زیباتر کنند و یا می خواهند روی یک موضوع تاکید بیشتری داشته باشند. یکی از مهمترین اشتباهات رایج در سئو بی توجهی به اهمیت هدر و تایتل است. مثلا فراخوان ” با این شماره تماس بگیرید”  را با تگ H1 یا H2 روی صفحه گذاشته تا توجه بیشتری را به خود جلب کنند. این کار اشتباه بزرگی است. این موضوع حتی در خود راهنمای گوگل نیز برای افراد مبتدی و تازه کار شرح داده شده. با این حال گاهی هم می بینیم که افرادی یک پاراگراف کامل را به تگ H2 یا H3 مزین می کنند که می تواند صدمه ی بزرگی به سئوی سایت شما بزند.

استفاده از هدرهای H1-H6

شما تا کنون از تگ های H4، H5، H6 استفاده کرده اید؟ پس بهتر است بدانید وقتی که متن شما بیش از 1000 کلمه باشد، استفاده از تگ H4 کار درستی است. این تگ می تواند برای تیتر هایی که دارای کلمات کلیدی نمی باشند و به نوعی بی اهمیت هستند نیز قرار بگیرد. اما تگ های H5 و H6 واقعا بی فایده و بی اهمیت هستند.

برای استفاده درست از هدر باید در انتخاب تم های وردپرسی نیز دقت زیادی داشت و به اصطلاح مو را از ماست کشید. در برخی از این تم ها، مکان قرارگیری هدرها نامناسب طراحی شده اند و ممکن است بعضی هدینگ ها را در فوتر یا سایدبار مشاهده کنید. باید توجه داشته باشید که کاربران و موتورهای جستجو، تنها به محتوا توجه نمیکنند و کل صفحه شما باید منظم باشد.

تاثیر تگ هدینگ بر سئو

اکنون ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که استفاده از تگ هدینگ چه فایده ای برای سئو ی سایت من دارد؟ این روز ها گویا تاثیر تیتر ها نسبت به قبلا کم رنگ تر شده است اما هنوز هم باعث می شوند تا گوگل بتواند موضوعات اصلی را در مطالب طولانی تشخیص و در اختیار مخاطب قرار دهد. مهمترین تاثیر هدینگ در سئو معرفی کلمه کیدی شما به بات گوگل است. همچنین تاثیر آن بر روی خوانا تر کردن مطلب شما نیز هنوز پابرجاست.

البته هنوز هم راه های بهتری برای ایجاد یک سئوی خوب وجود دارد. اما این کار نیز وقت چندانی از شما نمی گیرد و با تاثیر اندکی که روی سئوی شما می گذارد باز هم امیدوار کننده است. اما در نهایت می توانید مطمئن باشید که با این کار مطلب شما برای خواننده ، خوانا تر و قابل درک تر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.