×

6 روش موثر برای به کارگیری هدر ها

4.5/5 - (11 امتیاز)

تگ های هدر در سال 2023، هنوز هم به عنوان یکی از سیگنال های مهم سئو به شمار می روند. در واقع زمانی که نوبت به متن یک صفحه می رسد، این هدینگ ها (هدر ها) هستند که به ما می گویند این بخش از صفحه، چه موضوعی را بیان می کند. بنابراین استفاده از تگ های هدینگ مهم بوده و به کاربر در مورد درک بهتر موضوع صفحه کمک می کنند. در این مقاله 6 روش موثر برای به کارگیری هدر ها در متن و تاثیر آنها در سئو صحبت می کنیم.

تگ هدر یا تگ هدینگ چیست

تگ هدر (هدینگ) چیست؟

تگ های هدر (Header Tags)، تگ های HTML هستند که به مرورگر می گویند، این متن را چگونه در صفحه وب نمایش بده و اهمیت آن چقدر است. اگر بخش HTML نوشته بالا را مشاهده کنید، چیزی شبیه به این را می بینید:

<h2>تگ هدر چیست؟</h2>

مانند سر فصل ها در یک محتوای چاپی، تگ هدر نیز برای عنوان یا معرفی محتوای زیر آنها به کار می رود. این تگ ها از یک سلسله مراتب پیروی می کنند که از تگ h1 تا h6 ادامه دارد. در واقع تعریف آنها به شکل زیر است:

  • تگ H1 برای نشان دادن مهمترین بخش متن، مانند موضوع اصلی یا عنوان محتوا به کار می رود
  • تگ های H2 و H3 نیز برای زیر عنوان کاربرد دارند
  •  در نهایت تگ های H4، H5، H6 برای ارائه ساختار های بیشتر در زیر عنوان ها استفاده می شوند

تگ های هدینگ برای سئو مهم هستند. زیرا به گوگل برای درک بهتر محتوای شما کمک می کنند. اما مهمترین دلیل استفاده از آنها، کاربر پسندتر کردن صفحه و افزایش خوانایی و دسترسی کاربر به محتوای صفحه است.

1. استفاده از هدر برای ساختار صفحه

از تگ های هدینگ استفاده کنید تا به کاربر موضوع صفحه خود را معرفی کنید. تگ H1 برای معرفی موضوع صفحه استفاده می شود. تگ H2 نیز برای مشخص کردن موضوع های مهم یک مقاله کاربرد دارد. از تگ های H3 تا H6 هم برای زیر عنوان ها و معرفی موضوع های فرعی استفاده می شود. بنابراین سعی کنید تا از هنگام استفاده از تگ های هدینگ، آنها را درست انتخاب کنید.

2. شکستن مقاله با تگ های هدینگ

سعی کنید تا مقاله خود را به کمک تگ های Heading، به بخش های کوچک تر تقسیم کنید. به این ترتیب خواندن آن برای کاربر آسان تر می شود. از نظر گوگل مقاله ای که خواندن آن راحت باشد، کاربر پسندتر است. از این رو امکان به اشتراک گذاری مقاله شما توسط کاربر هم وجود دارد. بنابراین هرچه بیشتر مقاله Share شود، بک لینک های بیشتری نیز دریافت کرده و این می تواند یک امتیاز مثبت برای افزایش رتبه باشد.

ضمن آنکه استفاده از هدرهای متنوع در طول متن موجب می گردد که کاربرانی که به دنبال بخش خاصی از موضوع مقاله شما هستند، آن را راحت تر پیدا کنند. تنوع در هدر ها و استفاده از آنها در طول متن به طور کلی منعکس کننده همه بخش های متن شما است. این کار میزان حوصله مخاطب را برای خواندن کل متن آن صفحه بالا می برد.

روش استفاده از تگ هدینگ

3. استفاده از کلمه کلیدی

توجه کنید که گوگل برای درک موضوع زمینه ای مقاله، از تگ های هدر صفحه استفاده می کند. از این رو می توانید از کلمات کلیدی صفحه و مترادف های آن، در هدر ها استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که این کار را نباید زیاد انجام دهید. در واقع سعی کنید رفتار اسپمی نداشته باشید. همچنین به کارگیری زیاد و غیر طبیعی از کلمات کلیدی در هدر ها می تواند نتیجه عکس داده و سبب کاهش رتبه شود.

ابتدا صفحه را برای کاربر و سپس برای گوگل بهینه سازی کنید.

4. فقط یک H1

توجه کنید که از تگ H1 تنها یک بار در مقاله خود استفاده کنید. با اینکه طبق گفته گوگل استفاده از چند تگ H1 مشکلی ندارد، اما شما ابتدا باید به کاربر فکر کنید. این تگ ها نوشته را بزرگ کرده و مانند عناوین مقاله هستند. استفاده از چندین تگ H1 سبب می شود کاهش خوانایی و درک بهتر مقاله می شود. بنابراین فراموش نکنید که فقط از یک تگ H1 استفاده کنید.

5. هدینگ کوتاه بنویسید

سعی کنید هدر های مقاله را تا حد امکان کوتاه بنویسید مانند عنوان مقاله (Title). زمانی که تایتل صفحه را انتخاب می کنید نمی توانید بیشتر از 70 کاراکتر بنویسید. برای هدر ها هم از همین قانون استفاده کنید. 70 کاراکتر یا کمتر. نیازی به نوشتن یک هدر طولانی نیست، همچنین امتیازی هم از اینکار دریافت نمی کنید. یکی از  مهمترین اشتباهات رایج در سئو، طولانی نوشتن هدر ها می باشد، بنابراین از این کار اجتناب کنید.

6. انتخاب هدر های جذاب

استفاده از تگ هدینگ جذاب می تواند سبب شود تا کاربر به خواندن مقاله شما ادامه دهد. بیشترین دقت شما در این زمینه باید روی انتخاب تگ H1 جذاب باشد. این تگ نشان بازگو کننده موضوع متن شماست، بنابراین می تواند موجب شود که کاربر تصمیم بگیرد مقاله شما را می خواند یا خیر. سعی کنید از عناوینی جذاب و کنجکاو کننده استفاده کنید. بطور مثال عناوینی سوالی یا استفاده از عباراتی که با ذکر یک عدد شروع می شوند. بطور مثال: ۳ ترفند انتخاب هدر جذاب

حتما بخوانید: تگ عنوان و تاثیر آن بر سئو

چطور مطابق اصول سئو تیترنویسی کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *